Материалите за предсрочно платените 48 млн.лв. по строежа на АМ "Хумес" има и те са внесени от ГДБОП в прокуратурата. Съмнението е, че не са били предназначени за строеж на автомагистрала, а а до 40% от сумата по обществената поръчка е върната на възложителя.
Вътрешният министър Иван Демерджиев заяви в студиото на БНТ, че преписката от страна на ГДБОП е внесена в прокуратурата още преди два месеца, но доколкото знае движение по нея няма - защо обаче трябва да се пита и Демерджие очаква отговор от прокуратурата. Според Демерджиев случаят е много сходен с този, за който вече има няколко обвинени за пране на пари.
Логично е да има връзка между изнудването, за което бе задържан бизнесменът Велико Желев, и строежа на магистрала "Хемус", лот 1, според Иван Демерджиев.
Първоначалното обвинение срещу Велико Желев касае средна телесна повреда трансформирано в обвинение за принуда, така че не е вярно, че собственикът на "Хидрострой" е разследван за по-леко престъпление, каза Демерджиев.
МВР работи добре с европрокуратурата. Обемът на преписките, които се гледат нараства, обясни още вицепремиерът. По места в страната комуникацията с районните и окръжните прокуратури била добра.
Като юрист обаче не можел да се съгласи да участва в общо звено с държавното обвинение за изборите. Това обаче да попречи на МВР да си съдейства с прокуратурата по разследвания за купуване на гласове.
Демерджиев очаквал акциите срещу купуването на гласове да се увеличават. До момента били образувани 12 досъдебни производства. С връщането на хартиените бюлетина имало увеличение на опитите за купуване на гласове, а напоследък тенденцията е да се търси повече корпоративен вот. "Правим всичко възможно да сведем до минимум купуването на гласове", каза той.
Корпоративният вот обаче затруднява МВР. Следят се секции, където има промени на вота от 80% от гласувалите, както и такива, където в миналото имало масови опити за купуване на гласове.
no-noi
на 10.03.2023 в 16:53:17 #1Нищо няма да намерят щото те сега търсят какво да не намерят в документите