Прокурорската колегия на ВСС изслуша обвинителят от Софийската градска прокуратура Йордан Петров. Поводът бе проверката срещу съдия Мирослав Петров, отказал да отнеме автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи, хванат да шофира пиян. Това предаде правният портал Lex.bg.
Съдия Петров подаде сигнал до Съдийската колегия с искане за защита на интегритета му по повод прокурорска проверка срещу него. Прокурор Йордан Петров отбеляза, че проверката е приключила с отказ за образуване на досъдебно производство, но с изпращане на материалите на председателя на Софийския градски съд за преценка дали да образува дисциплинарно производство.
Прокурор Йордан Петров подчерта, че спрямо съдия Мирослав Петров не са прилагани СРС. Според него няма как да бъде отречено правомощието на прокуратурата да извършва проверки, а произнасянето на СГП няма характер на инстанционен контрол, а е израз именно на конституционните правомощия на прокурора да прецени дали е извършено престъпление.
Николай Николаев от прокурорската колегия посочи, че практиката е разнородна. По думите му някои съдии одобряват споразумението и постановяват отнемане на веществените доказателства, други приемат, че те не могат да бъдат част от споразумението. Той поясни, че в момента се наблюдава тенденция повечето съдии да намират за правилно да се произнасят отделно за отнемането на автомобилите.
Друг член на Прокурорската колегия, Калина Чапкънова, заяви, че случая става дума за пореден опит за накърняване на авторитета на прокуратурата и упражняване на натиск върху наблюдаващи прокурори. Тя предложи да се предприемат мерки за защита на доброто име на прокурорите.
По думите на Огнян Дамянов в конкретния случай има различна практика по отношение на приложението на чл. 343б, ал. 5 от НК, което означава, че хората не са третирани еднакво. Тези, които имат късмет и се паднат при съдия Петров, няма да им отнемат колите, а на другите ще ги отнемат, поясни той.
Прокурорската колегия на ВСС излезе с декларация след изслушването. News.bg я публикува без редакторска намеса:
"Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет остро се противопоставя на зачестилите случаи на накърняване авторитета на Прокуратурата на Република България от представители на различни власти и институции.
Свидетели сме как спрямо българските прокурори и следователи тече недопустима за страна член на Европейския съюз кампания по уронване на престижа на отделни магистрати. За съжаление участници в тази кампания са както представители на други власти и държавни институции, така и отделни представители на съдебната власт и други юридически професии.
Категорично не приемаме коментари, с които се вменява на ПРБ, както и на Прокурорската колегия на ВСС, отговорност за нечии недалновидни, погрешни и дори противоконституционни законодателни и управленски решения.
Изразяваме и своята тревога от опасните опити за третиране на прокурорите и следователите като "втора категория" представители на съдебната власт, което по същество представлява грубо погазване на принципите на правовата държава, конституционната уредба на Република България и ангажиментите ни като страна член на Европейския съюз.
Всичко изброено неминуемо се отразява върху авторитета на съдебната власт и ерозира доверието на обществото към институциите и държавността като цяло, което може да има непредвидими и опасни последици.
В последните близо две години българската прокуратура и членовете на Прокурорската колегия на ВСС ясно демонстрираха, че са в състояние да се противопоставят на неприемливи практики и употребата на институцията за цели, несъвместими с етичните принципи на магистратите. В този период институцията бе изведена от незавидното положение, в което бе поставена, като същевременно запази своята стабилност и независимост.
Същевременно обект на кампанийно очерняне, при това в повечето случаи без никакво реално основание, са вече не само главният прокурор, неговите заместници, ръководители на отделни прокуратури, но и отделните наблюдаващи прокурори, следователи, дори и съдебни служители.
Не приемаме и сме длъжни да предупредим цялото общество за трайно негативните последици, които може да имат ескалиращите атаки срещу наблюдаващи прокурори във връзка с работата им по конкретни досъдебни производства и/или предварителни проверки. Изразяваме подкрепата си към всички съвестни и отговорни магистрати, които изпълняват своите задължения съгласно законите, събраните доказателства и вътрешното си убеждение. Единствено гарантиране на тяхната независимост би осигурило провеждането на обективни и задълбочени разследвания, които да гарантират безпристрастното, навременно и професионално установяване на обективната истина по всеки отделен наказателноправен казус.
И в предишни случаи се е налагало да обръщаме внимание, че разпространяваните тенденциозни и необосновани нападки, неаргументирани и манипулативни твърдения, обобщения и изводи по отношение на конституционно уреден орган всяват смут и създават съмнения в мотивацията, професионалната компетентност и безпристрастността на магистратите, като създават несигурност сред тях. Това в крайна сметка поставя в риск осигуряването на обективен процес, което накърнява чувството за справедливост у всички граждани.
Отправяме апел към представителите на останалите власти и държавни институции, както и към отделни представители на юридическата общност, да се въздържат от непремерени, дори обидни и за съжаление манипулативни внушения спрямо прокурорите и следователите. Всичко това руши устоите на правовия ред и в крайна сметка води до трайна ерозия и засилващо се обществено недоверие към всички власти в Република България".