Остра кокаинова интоксикация, причинила мозъчен и белодробен оток, довели до сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност, са причината за смъртта на 36-годишния Явор Георгиев на 7 юни във Варна. Това заключва тройната съдебномедицинска експертиза, изготвена по досъдебното производство на Окръжна прокуратура-Варна, която обобщава намерените находки при аутопсията и заключението на вече изготвената химико-токсикологичната експертиза, съобщават от пресцентъра на прокуратурата.
Установено е, че концентрацията на кокаин в кръвта на починалия е била 2,6 μg/ Ml при допустимите граници между 0,1-0,3 μg/mL. Според заключението на вещите лица в кръвта на Георгиев са открити кокаин, етанол, бензоилекгонин (метаболит на кокаина), а в урината - кокаин, тетрахидроканабинол (канабис), алкохол.
От прокуратурата уточняват, че смъртта на мъжа е настъпила бързо в резултат на изразен оток на мозъка и на белите дробове. Установен е и кръвоизлив в дихателните пътища и левия бял дроб, което е причинено от приетата висока доза наркотично вещество, смесено с алкохол и не би могло да са вследствие от външна намеса, т.е. от действията на полицейските служители, участвали в задържането на лицето, посочва обвинението.
Според експертизата при огледа на тялото са констатирани повърхностни и ограничени по размери травматични увреждания, които не могат да доведат до развитие на оток и респективно до настъпване на смърт. Няма данни за механична асфикция (душене), която да е причина за мозъчния оток. Не са налице болестни промени, следи от действието на механични, химични и други фактори, е установено още при аутопсията.
Вещите лица заключват, че развитието на мозъчния оток се обяснява с приема на голямо количество кокаин, който е силен стимулант на централната нервна система и първоначално води до силна еуфория. Кокаинът действа стимулиращо на сърдечно-съдовата система - повишава кръвното налягане и учестява сърдечната дейност, като по този начин се явява и силен фактор за появата на опасни функционални нарушения в ритъма на сърцето и развитието на остра сърдечна недостатъчност. Последвалата интоксикация предизвиква параноя, халюцинации, агресивност, раздразнителност, избухливост и влияе върху сърдечно-съдовата система. При комбиниран прием на кокаин и етилов алкохол, както е в конкретния случай, се получава кокаетилен, който е с по-дълго време на действие и по-токсичен от двете вещества (кокаин и етанол), взети поотделно.
Експертизата, изготвена от трима съдебни медици, сочи, че към момента няма открит антидот на кокаина и дори прилагането на симптоматично лечение, което да е адекватно и своевременно започнато, не гарантира благоприятен изход при тежка интоксикация.
Екип от трима прокурори от Окръжна прокуратура-Варна продължава работата по досъдебното производство като предстои извършването на редица следствени действия с цел изясняване в пълнота на всички факти и обстоятелства по случая. Действията по разследването са възложени и се извършват от екип от трима следователи от Окръжния следствен отдел. Първоначалният срок за приключване на делото е двумесечен.
Припомняме, че Явор Георгиев почина в психиатрия във Варна, като тогава няговите близки излязоха на протест с искане да научат повече за резултатите от аутопсията на починалия мъж и кой е решил той да бъде откаран в психиатрия, а не в токсикология. Според близките на Явор Георгиев той не е получил адекватна медицинска помощ, а при задържането му е било упражнено полицейско насилие.
В резултат на това директорът на 2-ро РУ във Варна Чавдар Нанков беше отстранен, заедно с двамата полицейски служители, които са извършили задържането, но без включени боди камери. По-късно вътрешният министър Даниел Митов уволни и директора на ОДМВР.
Двамата полицаи бяха разпитани, като те отрекоха да са си изпунали нервите. Запитани дали отричат при задържането на Явор Георгиев да са го удряли, отстранените вече полицаи подчертаха, че са използвали помощни средства и физическа сила "в рамките на нормалното".
shtimpo
на 17.06.2025 в 23:26:13 #7Не, полицаите нямат вина, че не са изпълнили служебните си задължения, в резултат на което човешки живот беше погубен ненужно
Не са само те. Служителите в психиатричната клиника са дори по-виновни, защото е загинал под тяхна грижа.
Защо сравняваме случай с убийство с утежняващо обстоятелство “шофиране под влияние на субстанции” с такъв с арест последвал със смъртта на арестанта като поводът за ареста е “неадекватно поведение”, но НЕ агресия към околните?
Прочее доколко е автентичен доклада със свръхтежка доза опиати в кръвта на арестанта? Не е ли твърде удобен…твърде оневиняващ държавните служители в стил “ами той и без т’ва е щял да умре к’во значение има кога/къде е станало”?
Колко хора умират от свръхдоза вкъщи?
Пак да попитам:
“Ще ли разберем някога дали не се е опитвал да отиде в болница, защото е усещал, че е прекалил със субстанциите и точно затова да е оказал съпротива при ареста?”
Ами…без веществено доказателство няма как да се случи…
n-a-iHLKqDvt
на 17.06.2025 в 22:08:34 #6АЛО всички които Протестират срещу Полицаите, защо не протестирахте срещу наркомана който уби Милен Цветков и дрогирания шофьор които уби Ани и Явор на пешеходна пътека.Полицаите нямат вина Всички пияни и наркомани във затвора до Живот
Fulviо_Collovati
на 17.06.2025 в 19:32:27 #5Един боклук по-малко на тоя свят. Амин!
shtimpo
на 17.06.2025 в 19:10:21 #4Още веднъж: Къде е починал? Вкъщи или в държавна институция? Арестувалите го - с изключени камери. Задържалите го в психиатрията не са го прегледали. По едно стечение на обстоятелствата ВСИЧКИ загинали от ковид загубиха живота си в болничните отделения
А сега най-важния въпрос от всички:
Как да знаем, че не се е опитвал да стигне до болница защото не се е чувствал добре?
ТT
на 17.06.2025 в 18:09:16 #3Защо да не е на собствен ход?! Това да не е алкохол или хероин (depressants - транквиланти и седативи, потискат централната нервна система), че да не може да ходи?! Той е бил на ОГРОМНА доза стимулант (вещество, стимулиращо централната нервна система: като кофеин, никотин, (мета)амфетамин...), _ДАЛЕЧ_ над смъртоносната доза! (питай ChatGPT за дозите, за да разбереш точно колко му е бил шансът да оцелее с това в кръвта: нула, абсолютна нула) Психично болните хронично онлайн твари са си "знаели" предварително всичко, видиш ли! Те така си "знаят" всичко и остават НЕПРОБИВАЕМИ за факти от реалността, противоречащи на предубедеността им. Затова и са на дъното на обществото... ама "си знаят". Всякакво даване на информация или разговор с тях е безсмислен. По-добрите хора, били някога около тях, са го разбрали и са се "евакуирали". Предубедените не се търпят... Аман от теоретици на конспирациите, братче, и тяхната твърда убеденост, че те са рационалните и разумни! Няма пробиване! Точно тази убеденост ги прави безнадеждни случаи!
oxoo
на 17.06.2025 в 16:17:32 #2То предварително се знаеше,а лекарският екип как е решил,че е за лудница и как изведнъж,човек на собствен ход,който двама даже не могат да укротят след тяхна"любезна"намеса,умира изведнъж в ръцете на доктора?!
shtimpo
на 17.06.2025 в 15:21:46 #1Вкъщи ли почина или в “грижовните” ръчички на държавата?
Същата прокуратура ли произвед…пардон произнесе доклада за смъртта му дето редовно пуска под свръхлека мярка за неотклонение закоравели рецидивисти, които - за ничия изненада - продължават да престъпват закона необезпокоявани