Във връзка с препоръките на ЕК вече са в ход и почти са приключили анализите на съдебната практика, свързана с делата срещу организирани групи, митническата контрабанда, длъжностните престъпления.

Това съобщи председателят на Върховният касационен съд (ВКС) проф. Лазар Груев по време на национално съвещание във връзка с евродоклад 2011.

По думите на Груев, тази задача е директен отговор на някои думи, съдържащи се в доклада относно анализа. „В доклада пишеше, че председателят на ВКС не е извършил необходимото за анализа на оправдателните присъди. За нас съдиите е ясно, че председателят на Върховния съд няма как и няма защо да извърши анализ на оправдателните присъди по едно или друго дело, защото този анализ се съдържа в мотивите на съдебната инстанция, която го е постановила", коментира председателят на ВКС.

Той заяви обаче, че е дълг на съдиите да направят анализ на делата за организирани престъпни групи, митническа контрабанда, трафика и длъжностни престъпления. Тези анализи ще бъдат публикувани на сайта на ВКС, съобщи Груев.

Той подчерта, че ЕК в своя доклад поставя няколко основни насоки за онова, което съдилищата трябва да свършат. „Те са свързани най-вече с повишаване на професионалната квалификация и обучението по определени целенасочени групи въпроси", изтъкна той. Второ - по уеднаквяване на съдебната практика и онези механизми това да се случи, допълни председателят на ВКС.

Той апелира към институциите, които имат инициативата за тълкувателни решения, да я проявят в по-голям мащаб. „Изключително важен акцент в дейността през тази година е публичното говорене, медийният образ и коректното информиране на българското общество и колегите в Брюксел за това, което се случва в българските съдилища", коментира Лазар Груев.

По думите му, без подобно отговорно публично говорене, без честно отразяване на това, което се случва, не е възможно да се върви напред. Той отправи апел към съдилищата да бъдат много по-активни и точни в публичната информация, да кажат на обществото фактите и да разяснят нещата.

„Все още в сайтовете се говори за списъци с три висящи дела по повод случаите напоследък в Пловдивско и как МВР ще смъкне поне наполовина тези дела. На обществото трябва да се каже ясно: „Не става дума за три висящи дела пред съд, а за лица, които са регистрирани и имат своята регистрацията. Изпълняващият длъжността министър на вътрешните работи заяви - всички тези дела трябва да приключат своевременно и да бъдат внесени в съда до Нова година с обвинителните актове", припомни Лазар Груев.

Той представи и някои данни от Варна относно следените от ЕК дела. По делата с предмет организирани престъпни групи от образувани общо 90 дела са свършени 87, от 228 подсъдими са осъдени 215.
От делата за пране на пари са образувани 11, свършени - 11, подсъдими - 21, осъдени 21. „Нека тези, които могат да четат и разбират цифрите, сами да си направят извода", коментира Лазар Груев.

На въпрос как говоренето и обясняването на съдебни решения трябва да се разграничи от оправдаването от страна на съда, Груев посочи, че има изискване и на закона, и на европейските партньори - всички съдебни актове и мотивите към тях трябва да бъдат публикувани на интернет сайтовете на съответните съдилища и да са достъпни за широката публика.

Задача на пресслужбите на съдилищата е съвсем накратко и ясно да обяснят мотивите към тези съдебни актове. Съдът не трябва да се оправдава - той не е нито обвиняем, нито подсъдим, а да обяснява", заяви още председателят на ВКС.

По отношение на аналитичното звено, Груев заяви, че очаква анализите да служат на съдиите като една добра основа за законосъобразното решаване на делата. По думите му, това е обичайна практика във всички върховни съдилища. „Идеята е съдебните помощници да бъдат натоварени пряко и единствено със задачата да следят за противоречиви решения на различните съдилища, или за такива решения в един съд", обясни Лазар Груев и допълни, че така ще може същевременно да се пристъпи към анализиране на съдебните актове и решения.

Призивът ми беше не само шефовете на съдилища да участват в срещи с европейските партньори, а да се задълбочат работните срещи и сред самите съдии. Ние с Европа сме едно семейство. Обмяната на практика и идеи са задължителни и това трябва да се задълбочава", убеден е Груев.

Той посочи, че неговата лична позиция, която съвпада с тази на главния прокурор Борис Велчев, е, че съдиите трябва да бъдат по-активни в отношенията си и да информират своевременно Брюксел. Груев посочи, че усещането за липса на правосъдие и справедливост не само се формира, но и се възпитава.

„Българският съд ще подхожда еднакво спрямо всички граждани и спрямо доказателствата по делото. Извън доказателства по делото той няма и никога не е постановявал решения", категорично заяви председателят на ВКС.

Той увери, че съдиите работят изключително упорито и много настойчиво. „Тези цифри говорят сами по себе си. Изводите, които не се базират на факти, аз лично не ги приемам", заяви още Груев.