Парламентарната група на ОДС няма да подкрепи Националната здравна стратегия, гласувана на 6 октомври от Правителството.

Това заяви депутатът д-р Ваньо Шарков по време на пресконференция днес по повод проведената среща на партията с членове на БЛС, съобщава zdrave.net.
Като основен недостатък на стратегията той посочи липсата на конкретна финансова рамка.

„В нея няма нито едно число, което да показва какви пари ще са нужни на здравеопазването ни през следващите години. В този си вид стратегията прилича повече на литературно съчинение", категоричен бе синят депутат.

 Той напомни, че в здравната стратегия е записано само, че парите за здравеопазване ще бъдат поетапно уличавани. Същевременно вече няколко години управляващите демонстрират, че поетапно намаляват процента от БВП, отделяни за здравния сектор, каза депутатът.

Според него документът е калпаво структуриран и в него присъстват много недомислици. На всичкото отгоре статистическите данни в нея са стари, заяви д-р Шарков.

"Тази Национална здравна стратегия е литературно съчинение и няма как да бъде приета от народните представители от СДС", беше категоричен той.

Той добави, че СДС ще предложи промени в стратегията, но те едва ли ще бъдат чути от Правителството. Депутатът съобщи, че мнението на синята партия за документа се покрива напълно с това на Лекарския съюз.

Утре членове на парламентарната група на СДС ще се срещнат и с представители на пациентски организации. Предстоят и разговори с Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

Мнението на д-р Шарков бе подкрепено от члена на УС на БЛС д-р Тодор Хинов, който напомни, че решенията в стратегията са взети без да бъдат послушани съветите, дадени от съсловните организации. Той коментира, че преди да се пише стратегия, би трябвало да има визия и план как да изглежда тя. Това явно е липсвало на тези, които са я писали, добави той.

Съветникът на БЛС по НРД д-р Димитър Петров допълни, че здравната стратегия не само, че не е обезпечена финансово, но също така - кадрово и нормативно. Няма яснота и какъв трябва да бъде здравноосигурителният модел.