С пилотния проект на Министерството на здравеопазването и Министерството на държавната администрация за създаването електронни здравни картони за 40 000 държавни служители се източват пари.

Това заяви независимият депутат Елеонора Николова, цитирана от БНР.

Тя отбеляза, че за реализацията на проекта ще бъдат похарчени близо 1,6 млн. лв. „Проектът е на стойност 1,2 млн. лв.

Към тази сума трябва да се прибавят и 350 хил. лв. за закупуване на нов период от време на софтуерната компания", посочи Николова.

В същото време обаче НЗОК имаше намерение да създадат здравен портал с електронни здравни досиета за всички здравноосигурени българи, посочи Николова.

Преди време касата обяви обществена поръчка на стойност 300 хил. лв., която пропадна, защото най-ниската оферта беше за 500 хил. лв.

Според Николова средствата, които са налети в пилотния проект, са безпрецедентно големи и е можело да бъдат дадени за проекта на НЗОК.

Проектът на НЗОК не е същото нещо, контрира министърът на държавната администрация Николай Василев. „Какво значи „източва" и за какво ще сезирате прокуратурата не можах да разбера. Това го слагам в графата общи предизборни шумове без никакви конкретни обстоятелства", отсече Василев, цитиран от Здраве.нет.

Според него единственото вярно нещо в думите на Николова е, че има проект.

„Това е проект, който е започнал 2007 г., финансиран от МЗ и Министерството на държавната администрация. Проектът е подписан и от НЗОК.

Това означава, че това не е проект, който е алтернативен на този на НЗОК, а е и неин проект. Аз съм се срещал с ръководството на НЗОК и под проекта има техни подписи", коментира министърът на държавната администрация.

Броени минути след излъчването на диалога по БНР, от Министерството на държавната администрация официално разпространиха до медиите опровержение на думите на депутата Елеонора Николова.

В него твърденията й се окачествяват като „неоснователни и неверни", а обвинението за източване на пари с пилотния проект се отхвърля с аргумента, че е проведена публична процедура за избор на изпълнител.

От ведомството на министър Василев посочват, че цената на портала е 1,2 млн. лв. без ДДС и че той е достъпен за всички български граждани, а не само за 40 000 държавни служители.

Новият здравен портал, който предоставя здравна информация и достъп до електронни амбулаторни картони, беше представен официално на 4 март тази година. Засега той съдържа електронните досиета на около 30 000 служители на държавната администрация.