До месеци спешната помощ във Варна ще остане без кадри. За това предупредиха медици от Центъра за спешна медицинска помощ в морската столица, които са потърсили съдействие от регионалната колегия на БЛС за решаване на проблемите си, съобщава zdrave.net.

В момента работим със сериозно намален персонал. Голяма част от работещите лекари планираме да напуснем системата до няколко месеца. Млади лекари желаещи да работят при нас няма, се казва в отворено писмо на медиците. В него се предупреждава още, че до шест месеца няма да има екипи, които да оказват медицинска помощ, дори на нивото, на каквото тя е в момента.

Според лекарите основната причина за проблема е ниското заплащане, което не е актуализирано от 2008 г. насам. Възнагражденията на медиците са от 530 лв. за начинаещ лекар до 750 лв. за лекар със стаж и специалност. Затова много от варненските спешни лекари са принудени да работят и на второ място, което пък засилва преумората и стреса в ежедневието им.

Бюджетите на спешната медицинска помощ и за тази година са силно редуцирани. Не са изплащани полагащите ни се купони за храна, няма средства за работно облекло, допълват те.

Според медиците новата система с телефон 112 е имала за резултат само едно ненужно препредаване и забавяне на адресите. Освен това диспечерите, работещи там, са без медицинско образование, предават ни адресите неточно и непълно, а това затруднява и забавя работата ни, аргументират се варненските лекари. Допълват, че изпълняват все повече неотложни и фалшиви адреси, като същевременно им е все по-трудно да се отзоват на истински спешните адреси.

Няма правно регламентиране на понятието спешност. Не се изпълняват предвидените в закона наказания и глоби за фалшиви повиквания и за ненужно ангажиране на медицински екипи, отбелязват още те.

Изтъкват, че нараства агресията по адресите, а нямаме адекватна законова и физическа защита. Припомняме, по-рано днес беше съобщено, че лекар е бил пребит от двама непознати в Плевен.

Друг проблем пред медиците от Варна е, че не са провеждани квалификационни курсове от 10 години.

В резултат на всичко това лекарите напускат системата на спешна помощ с все по-бързи темпове. Останалите работим при условия на засилващ се стрес и претоварване. Закъсненията поради недостиг на екипи в следващите месеци ще са неизбежни, въпреки опитите на правителството да закрепят ситуацията с обещания, се казва още в отвореното писмо.

Варненските спешни лекари настояват проблемите им, които са общи за системата на спешната помощ у нас, да бъдат обсъдени и разрешени в спешен порядък чрез конкретни мерки.