Директорът на „ Пирогов" доц. д-р Стоян Миланов даде официален старт на Националната програма „Детско здраве „Пирогов".

В рамките й всяка последна събота на месеца към специалистите д-р Асен Меджидиев-началник на УНГ отделението и д-р Атанас Кацаров - главен административен лекар на Клиниката по детска ортопедия и травматология се присъединяват и лекари от детска хирургия и детска урология, които също ще провеждат безплатни профилактични прегледи на деца и младежи. Освен това безплатни профилактични прегледи ще провеждат и специалисти от няколко болниците в страната.

Засега потвърждение са дали от Бургас, Хасково, Димитровград, Дупница и Кърджали. Така няма да се налага семействата да пътуват до София, за да може децата им да минат на безплатни профилактични прегледи. Онези, които искат да се консултират със специалистите от „Пирогов" могат да го направят като предварително запишат час на телефони:

- 02/ 91 54 428 - за детски уролог, -02/ 91 54 447 - за детски хирург, 02/ 91 54 479 - за УНГ, 02/ 91 54 262 - за детски ортопед-травматолог
От прегледите, които проведоха от началото на януари досега УНГ специалистите са прегледали общо 600 деца. При 58% от тях са диагностицирани заболявания в ранна фаза, от които 50% са със сериозни и гнойни отити. При 20% пък се наблюдава хипертрофирала трета сливица и със затруднено носно дишане.

Детските травматолози са прегледали общо 173 деца. 73% от тях или 132 деца са с плоскостъпие, а 58-60% или 101 имат сколиоза (гръбначно изкривяване).