"Никога не съм искал да съдя държавата за този арест, до момента нямаше как". Това каза пред журналисти Тенчо Попов, подсъдим заедно с Николай Цонев и Петър Сантиров за подкуп.

Той обясни, че единственото, което искал, е след като е толкова видно какво точно се е случило, някой да каже: „Превишихме си правата, съжаляваме". Така случаят щеше да приключи, коментира Попов по повод начина, по който бе арестуван от антимафиотите.

Той обаче вече е убеден, че ще съди България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург, защото по думите му всеки трябва да си получи заслуженото.

Попов обясни, че се е смял искрено на сравнението на ареста му с този на Доминик Строс-Кан, което вътрешният министър Цветан Цветанов направи. „Това са просто смехотворни изявления и аз съм се смял искрено на подобни сравнения", коментира още Попов.

Той посочи, че единственото общо между него и Строс-Кан е, че и двамата се занимават с финанси, но в коренно различни мащаби. „Всичко това е достойно за съжаление", подчерта още подсъдимият по делото за подкуп.

Той обясни, че МВР не е направило проверка на записа, който е със звук. „От записа не се чува полицаите да казват, че това е акция на МВР, а крещят неистово с команди: „Падни, горе ръцете". Аз как да разбера, че това е акция на МВР? Те се оправдаха с това, че не изпълнявам разпореждане на органите, което за мен е достойно за съжаление", смята още бившият главен секретар на финансовото министерство.

По думите му не е направена проверка по собствения запис на МВР, в който има звук. Там ясно се чува как служителите на МВР изобщо не казват, че това е акция. Никой не се представя. Не казват „ГДБОП, полиция" и каквото и да е друго. Крещят неистово с команди „Падни" и „Горе ръцете".

Той заяви, че въобще не е имал намерение да предоставя този запис в съдебната зала и допълни, че просто е искал някой да се извини за това, което е причинил. Записът беше показан след пълния отказ на МВР да сътрудничи на съда. „Ние многократно искахме записите да бъдат предоставени. Спомняте си многократните откази на МВР, че те не са съхранени. Както видяхте, част от тези записи са съхранени и бяха предоставени от ВКП", припомни подсъдимият.

Попов обясни, че ако тези записи бяха предоставени по-рано, нямаше да се наложи защитата му да го показва. „Настоявам комисията „Кушлев" да се извини за това, че ми е запорирала всички имоти - моите и на съпругата ми", заяви той и посочи, че двамата нямат доходи, а съпругата му е нотариус. „Представих данъчната си декларация с доходи два пъти по-големи и познайте какво се случва - запор", обяви Тенчо Попов и допълни, че това ще е следващото дело, което ще заведе срещу България в Страсбург.

На въпрос следващият път, когато го арестуват дали ще се държи любезно, за да бъде арестуван любезно, Попов заяви: „Следващият път, когато ме арестуват ще ходя с доклади до премиера в джоба си, та белким видят свят", заяви още той.

По повод доклада, за който той споменава в разговор записан със СРС, Тенчо Попов каза, че е прочел документа, който беше публикуван. „Това е едно предварително писмо на одитора до ръководителя на одитния екип от 4 страници. То е резултат на предварителната проверка в НЕК", обясни бившият главен секретар във финансовото министерство.

Припомняме, става въпрос за одитен доклад, в който са описани сериозни финансови нарушение в проекта АЕЦ „Белене".

Той обясни, че докладът, който в средата на октомври е предал на премиера, е над 100 страници и е окончателният доклад от одиторска проверка на трима одитори, назначени с решение на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг (БЕХ).

Попов припомни, че проверката беше назначена, защото в периода, в който е бил зам.-председател на холдинга от януари до края на октомври 2009 г. не е минал нито един документ за одобряване по проекта „Белене", въпреки вътрешните правила за работа.

Данните, които се съдържат в това писмо, са само малка част от доклада, който Попов е предал, обясни самият той в кулоарите на съда. „Общата картина обаче звучи още по-ужасяващо за съжаление", коментира подсъдимият и обясни, че 4-те страници касаят само два проблема - цената на консултанта и цената на оборудването, което руската страна се е задължила да изкупи обратно."

Попов поясни, че всъщност с този аргумент руската страна е спечелила процедурата и е станало ясно, че площадката на „Белене" не изисква други разходи и там може да бъде построен новият реактор. „Направиха 110 млн. евро разходи за разбиване на бетона. Отделно, оборудването, което беше от друга страна 252 млн. евро, в крайна сметка беше продадено за 135 млн. евро. От тях са платени 76 млн. евро. Останалата разлика са за разходи, транспортиране, митническо обслужване и т.н.", обясни още Попов.

Той посочи, че всички разходи са за сметка на НЕК. По думите му в момента на проверката счетоводни документи за тези разходи в НЕК не е имало. „Това означава, че те си работят просто на взаимно доверие. Това обяснява нещата", коментира Тенчо Попов.

„Трудно ми е да кажа, че месец октомври е разумен срок за продължаване на делото срещу Николай Цонев, Петър Сантиров и Тенчо Попов", коментира от своя страна наблюдаващият прокурор по делото - Божидар Джамбазов, след като стана ясно, че процесът ще продължи след четири месеца.

Ясно е, че това е прекалено дълъг период. Както каза съдията - вероятно причината са отпуските. За мен е дълъг срок, но решенията за насрочването на делата се вземат от съда", заяви Джамбазов.

Запитан какво се случва с проверката на изпратените записи от ареста на тримата до Софийската градска прокуратура, до главния прокурор и до главния секретар на МВР, прокурорът обясни: „В миналото съдебно заседание умишлено поисках една част от материалите да бъдат изпратени на главния секретар на МВР, а друга - в прокуратурата", припомни наблюдаващият прокурор. Той обясни, че това, което е изпратено в прокуратурата, е с оглед - дали е осъществено престъпление от страна на служители на МВР.

По думите му от районната прокуратура са компетентните служители, които трябва да отговорят на този въпрос относно наличието или не на престъпление. Божидар Джамбазов обясни, че е изпратил в Районната прокуратура видеозаписа от ареста на следващия ден, след като го е получил. По думите му - там тече проверка, която все още не е приключила.

Припомняме, от МВР вече съобщиха, че антимафиотите са действали по устав по време на въпросните арести.