Чудеса с търговията на гласове не могат да се случат, ще има някакъв процент купен вот, но има предпазливост при продавачите и купувачите.
Това заяви Тихомир Безлов, старши анализатор по програма "Сигурност" в Центъра за изследване на демокрацията пред БНТ.
Търговията с гласове за изборите е засенчета и от COVID-19, посочи Безлов.
Във връзка с пика на четвъртата ковид вълна, Безлов изтъкна, че още тази седмица предстои пикът на коронавируса, но целият експеримент как ще продължи е трудно да се каже. При положение, че има толкова висока смъртност и проблеми със здравната система защо хората не се ваксинират, недоумява експертът.
По думите му отговорът защо е толкова нисък процентът ваксинирани българи е много труден, но ако се погледнат ранните данни за отричане на ваксините, България седяла в средата на европейската таблица. В момента има рекордни ваксинации в Испания и Франция, които са с ниска смъртност, а при нас смъртността се повиши. Вина за това имат политическата криза и нестабилност, посочи Безлов.
Според него вече има промяна в нагласите от мерките, но за съжаление има закъснение и това се отразява от на смъртността и тежките случаи на заразените от COVID-19 хора. Вероятно до 2-3 седмици може да има някакъв ефект от мерките, очаква Безлов.
Той посочи, че в България има висока смъртност, като последната вълна надминахме дори Перу по смъртност. За Безлов една важна стъпка би била много добра - пациенти, които са тежко заразени от COVID-19, да бъдат транспортирани в други европейски страни, където да бъдат лекувани.
BGanio
на 03.11.2021 в 08:16:08 #1Ех, как ми се иска да чуя някой да коментира и анализира професионално тази смъртност, но няма такъв. Доколкото ми е известно тя се мери най-малко с три различни показателя - починали като процент от заразените, починали като процент от приключилите случаи, тоест оздравели + починали като брой починали на глава от населението или на 100 хиляди или 1 млн. население /все същото е/. И всеки един от тези показатели описва по-различен начин смъртността. Затова е добре всички те да се имат предвид. Същото така е важно да се уточнява за какви периоди се отнася това мерене на смъртността - за две седдмици ли, за месец, за години или за целия период на пандемията. Защото пак ще се получат различни резултати, които описват процеса за различни отрязъци от време. Ето само един пример. България по процент на починалите от заразените за целия период на пандемията се нареди на първо място в ЕС с 4,20% по-рано тази година, докато сега смъртността падна до 3,99%. По починали на 1 млн. население продължаваме да катерим нагоре и вече сме трети в света след Перу и Босна и Херцеговина, като е много вероятно в близките дни да станем и втори. Такава е картината и не може ползваме само части от нея за предизборни цели. Това обаче се прави от доста време насам и ни струва много скъпо. Но не съм оптимист, че нещо ще се промени. Уникалната ни простотия или манията ни за уникалност + отвратително ниското ниво на политиците ни роди чудовище, което ни изяжда бано, но сигурно.