Има един сигнал за отравяне на животни в "Горна баня" и във "Владая".

 Това каза доц. Жеко Байчев, директорът на Националната ветеринарно-медицинска служба, и допълни, че ако сигналът се окаже верен, по случая ще бъде сезирана прокуратурата.

По думите на Антон Генов, директорът на Регионалната ветеринарна служба - София-град, в 10.30 часа днес е пристигнал сигнал от страна на организация за защита на животните, че граждани на "Владая" и "Горна баня" са предприели незаконни мерки спрямо улични животни.

За news.bg Генов каза, че става въпрос за 3 бездомни кучета, намерени мъртви на територията на двата района.

Екип на столичната ветеринарна служба е изпратен на място да прибере животните и да ги изследва за причините за смъртта. Според Генов утре вероятно ще станат ясни резултатите от направените анализи.

"Има място за притеснения, няма място за паника", каза още Байчев по повод на регистрирания случай на заболели от бяс животни във "Владая".

Разтревожените граждани със съмнения за животни, които могат да бъдат заразени с вируса на бяс, могат да звънят на телефони 832-30-98 и 931-593.
По думите на Байчев телефон 112 не е обект на Националната ветеринарна служба.

Антон Генов, директорът на Регионалната ветеринарна служба - София-град, каза, че само за няколко дни след инцидента със заразената от бяс лисица са били ваксинирани 679 животни в 3-километрова зона около района.

Още
Ще трябва да поставяме задължително чипове на домашните си любимци с паспорт - котки, кучета и представители на семейство "Порови". Съгласно Закона за защита на животните Националната служба трябва да изгради в 12-месечен срок системата за маркиране и регистриране на всички животни. Поставянето на чиповете ще се извършва за сметка на стопаните от частните ветеринари.

Той припомни, че ловните дружинки в региона имат разрешение да стрелят по всички съмнителни диви животни в местността.

Жеко Байчев каза, че има подадена информация, че в близко време проблем биха могли да бъдат не кучетата, а котките.

Байчев съобщи, че България е внесла искане от ЕК за съфинансиране за програма за орална ваксинация на лисици и други диви животни.
По думите му, ако програмата бъде утвърдена от Комисията, България ще бъде задължена да я приложи.

В същността си програмата представлява разпространение по въздушен път чрез самолети или хеликоптери на ваксина против бяс.

В предварителния план на България е предвидено това да се извършва 2 пъти годишно - напролет и наесен, на обща площ от 55 хил. квадратни километра, обхващащи всички области в Северна България, както и областите София, Перник и Кюстендил.

Програмата се прилага от редица европейски страни в момента. За изпълнението й в България ще бъдат необходими между 1.5 и 2 млн. евро.

Над 10 хил. бездомни животни има в столицата, от които повече от 9 хил. са обезпаразитени, цитира Байчев данни на общината и Екоравновесие.