Смятам, че ще е пресилено, ако кажем, че упреците, които се посочват в доклада на ЕК, се отнасят единствено за съдебната система.

Такава позиция защити зам. -правосъдният министър Бойко Рашков, цитиран от Нова телевизия.

По думите му, докладът не може да води до финални изводи. Рашков беше категоричен, че структурата на съдебната система функционира добре.

В структурно отношение, ние проблем нямаме, заяви той. Имаме достатъчно органи, имаме и възможности, добави зам.- правосъдният министър.

Според него има няколко основни фактора, на които трябва да се обърне сериозно внимание. Първият от тях е необходимост от корекции в законите.

Такива корекции в момента също се изготвят, допълни Рашков. В това отношение той посочи като положителен пример приемането на нов закон за съдебната власт, както и приемането на Закона за Агенцията за държавна сигурност.

Това са законовите предпоставки, допълни той.

Според Рашков друг основен фактор е да се създадат, обучат и подготвят кадри, които да прилагат тези закони. Третият основен фактор, по думите на зам.-правосъдния министър е организацията.

Убеден съм, че в най-скоро време конкретните резултати, които се искат в доклада, ще са налице, добави още той.  

Запитан дали случаят с хванатата с подкуп варненска съдийка е пример за липса на справяне с корупцията, Рашков отговори, че именно този случай е показателен за това, че ДАНС работи.

Все пак той призна, че сам по себе си случаят във Варна е срам за съдебната система.

Попитан за коментар за идеята на министър Тачева прокуратурата да стане част от изпълнителната власт, Рашков заяви, че не споделя тази идея. Според него това, коеото предлага Тачева е необходимо.

Рашков каза още, че отново трябва да се повдигне въпроса за правомощията на следствието.

Той добави, че България има потенциала да убеди европейските партньори, че увеличаването на правомощията на следователите е изкючително необходимо за страната ни.