Националният център по заразни и паразитни болести отчита завишение на заболяемостта от варицела и скарлатина в страната. Директорът на центъра проф. Тодор Кантарджиев обясни, цитиран от Дарик, че и двата вида шарка са сезонни и увеличената им честота е в рамките на нормалното.
Заболелите от скарлатина са с 580 повече, отколкото през миналата година. Причината за това бил недостатъчният прием на антибиотици, които лекуват въпросната шарка.
Проф. Кантарджиев е категоричен, че повишената заболяемост няма нищо общо с бежанския поток у нас.
Тази година от варицела са заболели 19 000 души. Миналата година броят им е бил 18 000 души, което не е голяма разлика, коментира специалистът.
Той подчерта, че заболяемостта е от сезона и няма нищо общо с бежанците. При тях нямало никаква инфекциозна заболяемост, която да е по-голяма, отколкото при нашите съграждани.
Проф. Тодор Кантарджиев смята, че не може да се говори за бум на варицелата. Повече случаи е имало през януари, февруари и март.
В този период на годината бележат растеж и случаите на скарлатина, добави специалистът. Той обясни, че скарлатината се причинява от микроб, който се намира в гърлата на децата.
„Когато има носителство на този микроб в гърлото на детето, то трябва да бъде ликвидирано с антибиотик, дори и детето да не е болно", обясни още проф. Кантарджиев.
Той призна, че в последните години се наблюдава по-голямо носителство на въпросния микроб.