Работодатели отказват да назначават на работа жени, ако те планират бременност. За това разказаха потърпевши на кръгла маса за бъдещето на фонд "Ин витро".

Неправителствените организации сдружение "Зачатие" и фондация "Искам бебе" съобщиха, че все повече семейства се обръщат към тях за помощ заради зачестилите случаи на уволнени жени, докато правят опити да забременеят, предаде БиТиВи.

В проучване на сдружение "Зачатие" над 10% от анкетираните жени казват, че са загубили работата си, докато са правили опити за забременеят по метода ин витро. 3% са били заплашени с уволнение.

20-те млн. лв. за ин витро вече похарчени.
                              Още...

7% още на интервюто са били предупредени, че не са желани за служители, ако възнамеряват да забременеят. Над 30 % се страхуват да признаят на работодателите си, че планират бременност. За щастие 40 на сто от жените имат подкрепата на работодателите си, казаха от фондацията.

Неправителствените организации поискаха и у нас да се приложи европейската директива, която забранява уволнението на жени в напреднал стадий на ин витро лечение.

Засега от здравното министерство не се ангажират какъв ще е бюджетът му. Семействата с репродуктивни проблеми настояват да бъдат осигурени поне за средствата, които бяха отделени тази година - 20 милиона лева. 10 от тях дойдоха от бюджетния излишък, а други 10 отпусна здравното министерство. За тези пари са планирани 4 хиляди опита за ин витро оплождане.

За първите 5 месеца от съществуването на фонда обаче подадените молби вече са 4 045, което е над планираното за годината.