От следващата година лисиците у нас ще бъдат ваксинирани срещу бяс с ваксина, която се разпръсква от самолети.
За да стане това, се очаква Европейската комисия да одобри програма за съфинансиране, като поеме половината от необходимите близо 2 милиона евро.
По данни на Националния ветеринарномедицински институт регистрираните случай на бяс у нас тази година са 27.
За сравнение през миналата година се регистрирани 40 случая на болни лисици, чакали, кучета и котки. В района на София през миналата година има 5 случая на бяс.
В ваксината ще бъдат третирани 55 000 кв. километра площ в Северна България, в районите на Кюстендил и Софийска област.
Самата ваксина предполага и последващ контрол, тъй като се отлага в зъбите, а и съдържа вещества, които привличат животните.
Мярката е довела до изключително положителни резултати в редица европейски страни като Белгия и Холандия, Литва, Латвия, Естония, Словения, Австрия и Германия, но реални резултати ще се усетят едва след 2 години.
Франция вече напълно са ликвидирали болестта чрез този метод.
козелът
на 19.08.2008 в 20:05:50 #3Ще ваксинират на лисиците ,опашките.ЕМЕЛ ЕТЕМ сигурно ще ги лови а ДОГАН ще ги ваксинира .ОЩЕ един измислен фонд за европари , да го окрадат и него . ЗА ДЕЦАТА НЯМА ВАКСИНИ , ТЕ ЛИСИЦИ ЩЕ ЛОВЯТ . САМО ТОЯГАТА ЩЕ ГИ ОПРАВИ !
sandiu
на 18.08.2008 в 17:59:31 #2Абе те с това разпръскване от самолети да не вземат да ваксинират и хората и да настъпи пълен стерилитет ?
Чоко
на 18.08.2008 в 17:49:03 #1Всички лисици да се явят в едносемичен срок в пунктовете в София и Варна. За неявяване ще има глоби.