ВМРО - НИЕ ще внесе сигнал до главния прокурор за пълна проверка на електроразпределителните дружества.

Въпреки гръмките обещания на премиера Бойко Борисов, а именно, че ще бъде извършена проверка за това как бяха приватизирани ЕРП-тата и защо в продължение на пет години не са внасяни дивиденти, очакваната сума от която бе 450 млн. лв., това не се случи, заяви на пресконференция в Пловдив председателят на организацията Петко Атанасов. Той изтъкна и причините за исканата проверка.

Вместо да се уплашат от думите на премиера, от ЧЕЗ внесоха 41 млн. лв., от ЕВН - 1.6 млн.лв., от Е.ОН - нищо. Дружествата формират сериозна печалба, в същото време с възможни доводи и с помощта на държавния регулатор се иска непрекъснато увеличаване на цената на тока, посочват от ВМРО-НИЕ.

В приватизационния договор няма заложена първоначална инвестиция. Напротив - има заложена гарантирана печалба - в началото 16%, на този етап-12 %, при средноевропейски стандарт - 5 %.

Според официалната статистика средната работна заплата в дружествата е 1500 лева. Едно от големите нарушения, констатирани в одита, е увеличаването с близо 100% на плащанията на консултантските услуги на ЕРП-тата към дружествата-майки, което поражда сериозни съмнения за източване, допълват от там.

От ВМРО-НИЕ съобщават още, че на специални семинари, организирани за електроразпределителните дружества, членове на ДКЕВР са получавали солидни хонорари като лектори, което е конфликт на интереси.

Проверката е необходима и за да се разбере дали електроразпределителните дружества са изплатили дължимите на държавата дивиденти, преди да искат по-високи цени на тока, защото според специален одит задълженията и на трите дружества към държавата са огромни.

Качественото снабдяване на малките населени места с електроенергия също е проблем, който не е решен. На много места в България токът непрекъснато спира, особено при бури, посочват още от организацията.

Според председателя на ВМРО - НИЕ Петко Атанасов няма нито една основателна икономическа причина, поради която токът да поскъпва. Напротив, цената на електроенергията би трябвало да бъде свалена, а искането за въвеждане на такса електромер е незаконосъобразно, необосновано и напълно излишно.

От ВМРО-НИЕ напомнят за изявление на изпълнителния директор на НЕК Красимир Първанов, че се иска поскъпване на тока с цел финансов уют на компанията. В същото време през последните няколко години именно поскъпването на електрическата енергия е изправило пред фалит много български фирми и производства, отразило се е изключително тежко върху българските домакинства.

Ако държавата не предприеме нужните действия, по-добрият вариант е договорите с електроразпределителните дружества да се развалят, заявяват в заключение от ВМРО-НИЕ.