58 бремености са проследени в Сливенския женски затвор за периода 2011 - 2014 година, гласи доклад на Българския хелзинкски комитет. Само 11 бременни жени са били освободени, за да родят по местоживеене. В документа се отбелязва, че: "Макар и облекчени в някои аспекти, условията и режимът за бременните жени в затвора са тежки и непригодени към здравословните и социалните им нужди".
93 жени, лишени от свобода към 23 юли 2015 г., са майки на деца до 18-годишна възраст. От тях 33% са самотни майки.
При влизането им в затвора повечето деца остават в обичайната семейна среда или при партньори. Около 35% от децата биват изведени от тази среда и са настанявани при роднини, в институции, в приемни семейства и др. Ефективното откъсване на майката от живота на децата води до тежко страдание у самите жени и следва да бъдат проактивно, съветват от БХК.
Защитниците на човешките права отчитат, че в Българското наказателно право няма специални правила за определяне на наказанието на жени в случаите на бременност, раждане, кърмене или грижа за новородено. Няма алтернатива за изпълнението на наказанието лишаване от свобода. То може да се изпълни само в затвори и поправителни домове.
"Материалните условия в затвора в единствения женски затвор у нас - Сливен са задоволителни на фона на общата картина на местата за лишаване от свобода в България. Най-голям е проблемът с липсата на санитарни възли в килиите на затворничките, недостатъчният брой душове, тоалетни и мивки в общите санитарни помещения, както и силно ограниченият достъп до топла вода", гласят изводите в доклада. Те не спестяват, че през нощта жените използват кофи за физиологични нужди.
Броят на предлаганите за предсрочно условно освобождаване осъдени мъже е петкратно по-голям от този на осъдените жени, твърдят от БХК.