Върнете държавата от сивата икономика, господа управляващи. Тогава ще има пари и за образование, и за здравеопазване, и за зъболекарски услуги. За това призова по време на пресконференция президентът на Съюза на зъботехниците в България Димитър Цветков.

Той настоя от НАП да извършат проверки от началото до края на цялата дентална медицина, защото в момента няма никакъв контрол - нито от Съюза на зъботехниците, нито от Зъболекарския съюз, нито от държавата като цяло.

През последните 10 години държавата е абдикирала от тази дейност, категоричен е Цветков.

Той подчерта, че според последните данни едва 8% от зъботехниците издават касови бележки. „От Съюза на зъботехниците няма да поемем цялата вина и ще бъдем на нож с колегите, които не издават фискален бон, а се крият в миша дупка", заяви още Цветков.

Той поясни, че съюзът се бори да има правила, които да защитават тяхната дейност и най-вече правата на пациентите. По думите му има изготвено предложение за стандарт по зъботехника, с който да се обособят различни видове медико-технически лаборатории.

„За мен не е лаборатория коридорът, мазето или тавана, на който много колеги бълват медицински услуги. Сивата икономика трябва да се изкорени. Трябва да се премахнат корупционните схеми. Ситуацията в българската зъботехника е арабски пазар на раздаване", заяви Цветков.

На въпрос на news.bg какъв процент от зъботехниците в страната са част от тази икономика Цветков заяви, че на този етап никой не може да даде дори примерни данни, защото преди време във всеки град е имало по една голяма лаборатория, която е била „завод за зъби", а след като тези лаборатории са били разрушени „неговите колеги - със затихващи функции, са се скрили по домовете си и там практикуват професията."

Цветков бе категоричен, че Съюзът на зъботехниците в България ще се бори срещу това новозавършилите зъботехници веднага да започват свой бизнес. „България е уникална държава, в която се случват абсурдни неща. Това го няма никъде по света", каза още председателят на съюза.

Вярвам в новите управници, тъй като макар и бавно, се вслушват в думите на специалистите, заяви още Цветков, но допълни, че въпреки всичко предишните две правителства са си „правили подигравка с всички техни искания, свързани с плащания от НЗОК, но това правителство е премахнало окончателно зъботехническата помощ."

На въпрос каква е разликата в цената, която пациентите плащат между услугата от лабораторията и клиниката вицепрезидентът на съюза Владимир Кехайов заяви, че стойността на услугите се определя в зависимост от региона и спецификата на населението, но най-вече от материалите, които се използват и в много случаи достига до съотношение 1:3.

Според него обаче това може да се промени, ако Министерството на здравеопазването въведе задължителна акредитация на клиниките, а НЗОК чрез различни пътеки определи цените - клиничната и лабораторната част.

Кехайов изтъкна, че преди 10 години 20 лаборатории са подали молба за акредитация, но все още развитие по въпроса няма. „Защото акредитацията в страната е доброволно-задължителна, а трябва да стане задължителна, както е в Европа. Някои чиновници обаче се борят срещу това."

Георги Колев пък призова за повече демократичност, прозрачност, контрол, качество и отговорност при предоставяне на услугите.

В заключение от съюза подчертаха, че пациентите също могат да помогнат в борбата със сивия сектор като си изискват касови бележки при съответната услуга, което пък може да им позволи да си търсят правата при евентуален проблем.