Митничари от пункт "Калотина" задържаха 30 шишета метадон от по 50 ml.
Вчера около обед спрели автобус на българска фирма, пътуващ по редовната линия България - Чехия.
При проверката шофьорът на автобуса декларирал доброволно, че в София му е предаден непридружаван багаж, съдържащ лекарства, които трябвало да достави до Чехия.
Оказало се, че багажът представлява кутия с 30 тъмнокафяви шишета от по 50 ml с бял етикет и черни фабрично запечатани капачки.
При полеви наркотест съдържанието на шишенцата реагирало на метадон. Съставен е акт по чл.233, алинеи 1 и 3, от Закона за Митниците срещу неизвестен извършител.
Метадонът е синтетичен опиат, подобен на морфина, който обаче не предизвиква ефект на еуфория. Използва се при заместващо лечение на хероинова зависимост.
Приема се през устата под лекарско наблюдение, поради което намалява риска от инфекциозни заболявания.
Смята се, че метадоновите програми намаляват престъпността сред наркозивисимите, тъй като отпада нуждата от постоянно търсене на средства за следващата доза.
Това е първият случаи на задържан метадон от митнически служители.
nono
на 23.10.2009 в 12:14:14 #1Френският посланик: Отишли сте прекалено навътре в защитата на престъпния контингент 23 Октомври 2009 "Струва ми се, че сте отишли прекалено навътре в защитата на правата на престъпния контингент", заяви в петък френският посланик Етиен дьо Понсен в коментар за проблемите в българското правораздаване и по-специално с Наказателния кодекс. "Дали сте много правомощия на защитата и вече се стига до момент, в който просто никой не може да бъде осъден", добави посланикът в интервю пред БНТ, като даде за пример делото "Борилски", в което Франция активно се намеси. "Ако се окаже, че няма виновни при едно такова жестоко убийство, какво може да се направи?", възмути се Дьо Понсен. "Ние се питахме дали така съществуващият НК не е бил изготвен от обвиняеми, от хора, към които вече до такава степен те са протежирани, те са защитени, че много често в България вие имате дела и казуси, и афери, които избухват в пресата, има лица, които стават следствени, стигат до следствието и дотам. След това забелязваме, че оттам нататък нищо повече не се случва. Те по никакъв начин не са обвинени, не получават присъда, напротив, те биват оправдани. А това е просто бедствено положение", смята френският посланик. Избухналият скандал във Висшия съдебен съвет, свързан със съмнения за купуване на магистратски гласове, показва, че на най-високо равнище съществуват сериозни проблеми, каза Етиен дьо Понсен. "Но до известна степен съм и успокоен от факта, че все пак тези казуси се изнасят пред общественото мнение, което означава, че нещата прогресират по някакъв начин, развиват се в добрата посока", добави той. Посланикът вижда политическа воля за промяна и потвърди, че при посещението си в Париж българският премиер Бойко Борисов е получил категорична подкрепа за борба с корупцията. "Но трябва да видим дали тази воля по някакъв начин ще се предаде в реалността и ще има ефекти. По отношение на желанието и на волята нямаме съмнения - на г-жа Попова, на г-н премиера, на г-н Цветанов... Мисля, че волята е тук. Но трябва да видим дали тя е достатъчна, за да се променят нещата", каза Дьо Понсен и добави, че това ще бъдат "предизвикателствата на идващите месеци". Запитан какви конкретни резултати се очакват и колко е кредитът на доверие към новата власт, посланикът отбеляза, че нещата няма да се променят за един ден. "Но ако поне няколко конкретни, конкретни ключови, символични процеса, които се влачат с години, достигнат до своя край, това ще бъде много важно, защото хората във и извън страната ще си кажат "да, нещата са се променили"", посочи посланикът. "Нямаме точен календар със срокове. Но всички знаем, че на едно правителство поне 6-7 месеца му трябват, за да раздвижи наистина нещата и да се постигнат", каза още Етиен дьо Понсен, според когото този кредит на доверие със сигурност "няма да бъде вечен".