За утре е насрочено разпоредителното заседание по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев и още четирима души, съобщава bTV.
Първото заседание беше на 17 февруари, но делото бе отложено за 24 март по молба на един от адвокатите на подсъдимите поради служебната му ангажираност на същата дата.
След извършена справка този факт е установен и със свое разпореждане съдията-докладчик е отсрочил разглеждането на делото, за което всички страни са уведомени.
Ден преди делото обаче стана ясно, че защитеният свидетел срещу кмета на Варна Благомир Коцев и бивш общински служител Биляна Якова се е оплакала в жалба до съдията по делото Светла Даскалова, че е следена от охраната, която сама е поискала да ѝ бъде назначена.
Това става ясно от текста на разпореждане до Областната дирекция на МВР във Варна, издадено от съда.
"Постъпила е молба от Б.Я.-А., свидетел по НОХД №1716/2025 г., пише в разпореждането. Молителката изразява съмнения, че органите на МВР - Варна извършват подмяна на съдебната воля, превръщайки "защитата" в инструмент за незаконно следене и шпионаж в полза на подс. Бл.К.", пише в разпореждането на съдия Даскалова.
Припомняме, че Благомир Коцев бе задържан на 8 юли при акция на Комисията за противодействие на корупцията. Операцията беше във връзка с образувано досъдебно производство за корупция и рекет на фирми. Сигналът срещу Коцев бе подаден от Пламенка Димитрова - собственик на фирма за обществено хранене. Тя твърди, че е била подлагана на рекет от кмета на Варна.
На Коцев беше повдигнато обвинение за участие в организирана престъпна група, занимаваща се с пране на пари. Многократно в негова подкрепа се проведоха протести във Варна и София.
В крайна сметка, в края на ноември Коцев излезе от затвора в морската столица, след като съдът определи 200 000 лева парична гаранция за свободата му и само за пет часа две дарителски кампании събраха необходимата сума.
USD
CHF
EUR
GBP