“Мила от Марс” на режисьорката Зорница София ще представи България в международния конкурс. Това е историята на едно 16-годишно момиче (в ролята е Весела Казакова), което бягайки от опасен мъж, попада в далечно гранично село. Скоро разбира, че единствените жители там - девет старци - се препитават с отглеждане на марихуана. А собственик на нелегалната плантация е мъжът, от когото бяга.
“Мила от Марс” е дипломен за режисьора и дебют за почти целия основен снимачен екип, на средна възраст 26,5 години.
Вторият дебют е на Силвия Пешева - “Шантав ден”, с участието на Коста Цонев и отново Весела Казакова.
Този път тя е на 18 и се притеснява дали ще намери пари за скъпото лекарство на дядо си. Мечтае да стане илюстратор на детски книжки и тайно – да срещне истинската любов.
Филмът е оптимистично намигване към носталгичните почитатели на класическото кино.
Режисьорката Силвия Пешева е заснела досега четири късометражни игрални новели, една от които ”Вълшебният обектив”(1999) представя България на фестивала ”Кинотавър” в Киев.
В програмата на феста са представени и най-новите творби на майсторите на българската режисура.
Авторът на “Мера според Мера” и “Авантаж” Георги Дюлгеров ще покаже премиерния си 90-минутен “Хубава си, мила моя”.
Четири документални изповеди на проститутки-затворнички са послужили за основа на сценария. Разказите на Ева, Даяна, Сиса и Крейзи сплитат в едно лъжи и истини. Те самите искрено вярват в своите измислици. Особено когато ги превръщат в песни.
В ролите ще видим Ани Вълчанова, Илиана Китанова, Любов Любчева, Радена Вълканова.
Години назад във времето ни връща и историята, залегнала във филма на Иван Ничев (“Звезди в косите, сълзи в очите”, “След края на света”) “Пътуване към Йерусалим”.
Много хора по света – казва в едно интервю Иван Ничев - не знаят нищо за спасяването на евреите от България. Затова се амбицирах, защото почти няма такъв мащабен хуманен жест от страна на един цял народ към отделна група хора. Исках да разкажа за толерантността на българите, за отрицанието, което те питаят към ксенофобията. За приятелството, което изпитват към хората от различните религии и етноси. Разбира се, това е художествен филм. Той се опира на фактите, но и на измислицата.
“Пътуване към Йерусалим”, чиито сценарист е Юрий Дачев, разказва трогателната история на две деца - германски еврейчета, които се опитват да избягат в Палестина. Но по стечение на обстоятелствата децата остават в България, като попадат в трупата на трима пътуващи артисти. Евтини хотелски стаи, раздрънкани автобуси, “невероятни артистични успехи” и непрекъсната липса на пари бележат техните дни като шарена въртележка.
“Пътуване към Йерусалим” е копродукция между България и Германия.
В ролите ще видим Елена Петрова, Александър Морфов, Васил Василев-Зуека, Бернд Михаел Ладе, Симона Стойкова, Георги Георгиев, Христо Гърбов, Георги Русев, Татяна Лолова, Красимир Радков, Христо Мутафчиев, Николай Урумов.
“Филм-пътуване” – така определя творбата си “Следвай ме” режисьорът Дочо Боджаков (“Ти който си на небето”). Двама души - Иван и Мария (в изпълнение на Христо Шопов и Биляна Петринска) - се срещат случайно на пътя. Всеки е тръгнал в своя собствена посока. Постепенно обаче "векторите на съдбите" им се сливат, защото и двамата се оказват зависими от миналото и искат да започнат живота си отначало.
“Другият наш възможен живот” събира култовите фигури на българското кино Ваня Цветкова и Иван Иванов.
Сценаристката Невелина Попова и режисьорката Румяна Попова (“Гори, гори огънче”, “Разговор с птици”) ни разказват вечния разказ за мъжете, жените, разминаванията и срещите.
Един мъж и една жена се срещат след години в постсоциалистическа България. Тя – с висше хуманитарно образование, става ватманка, а Той – пристигнал за погребението на баща си след години странстване, случайно зърва в трамвая своята отдавнашна любима. Могат ли двамата да върнат своето емоционално и житейско време и да се опитат да възкресят това, което ги е свързвало в младостта?
Съвсем друг тип история поднася на зрителите режисьорът Михаил Мелтев (“Бързо, акуратно, окончателно”, “Търси се екстрасенс”). Във филма му “Чуй звездите” отново играе Иван Иванов. Партнират му Деян Донков, Волен Милчев, Златина Тодева.
Никола, талантливо дете в музикален клас, триумфира на годишната музикална продукция и става жертва на улично насилие. Страхът убива желанието му да свири. Дядо му напразно се опитва да смекчи травмата на момчето. Така се ражда от забравата един спомен – спомена за слепия музикант Тилилей, който донася светлина в глухото село на неговото детство...