България получава 1 млрд. лева приходи от културен туризъм у нас. В същото време обаче престъпленията с културни ценности нарастват, а 70 на сто от земята е разорана именно с цел търсене на археологически богатства.

Това показват данни от проучване „Противодействие и бездействие срещу престъпността с културни ценности в България - мащаби, обществени цена и обществена опасност, (не) ефективност на държавата в противодействие", направено от Асоциация „Форум".

„И сега ако отидем във Видинско, ще видим как копаят поне трима иманяри", посочи на пресконференция д-р Щерьо Ножаров от Асоциация „Форум" и обясни, че именно в регионите с най-ниска безработица хората търсят ценни монети дори, за да спечелят 10 лева.

Потенциалът на страната ни да пълни хазната си благодарение на културен туризъм е пет пъти повече от това, което в момента печели, е друг извод на изследването. Експертите са на мнение, че с тези приходи могат да се стабилизират държавните финанси и да има повече пари за здравеопазване, заплати, пенсии.

„Трябва да се работи обаче за опазване на културно-археологическото ни наследство", заяви д-р Ножаров. В същото време обаче престъпленията с културни ценности се водят като леки престъпления и се наказват с лишаване от свобода до пет години.

„Само един човек годишно обаче влиза в затвора именно заради иманярство и унищожаване на археологическото наследство", посочи д-р Ножаров и добави, че на фона на това е ясно, че у нас има поне 5000 активни иманяри.

Законодателството по отношение на иманярството е пробито и има мащабни пролуки, които дават възможност на адвокати да защитават и спасяват иманярите у нас", обясни експертът от Асоциация „Форум" и подчерта, че тези пролуки са очевидни.