Претендентите за арт-слава и чека от 20 хил. лири са Фиона Банър, Лиъм Хилик, Кит Тайсън и Катрин Яс, съобщава newsru.
Премията Търнър се слави с това, че много често нейните притежатели предлагат на публиката доста противоречиви и дискусионни творби, което всъщност е и основната цел на журито – съвременното британско изкуство да бъде активно обсъждано в обществото.
Би Би Си коментира, че традиционната изложба, предшестваща церемонията по награждаването, има репутацията на едно от най-очкваните събития в Лондон.
Една от тазгодишните номинирани творби предизвиква особено внимание сред критика и публика. На платното с ярко розов текст Фиона Банър е описала сюжета на порнографски филм. Макар да е невъзможно да се прочете всичко, все пак това, което попада в зрителното поле, предизвиква неименуемо смущение.
Художничката, която през 1997 г. стана известна с работата си “На нас”, посветена на войната във Виетнам, твърди, че е искала да покаже чрез новата си картина невинността и чистотата на езика.
Следващата претендентка за “Търнър” Катрин Яс работи основно фотография и видео. Тя представя снимки, правени от въртолет или с помощта на подемен строителен кран. Тя е номинирана за фотоси, привличащи с яркостта си, снимани по време на пътуване през Индия.
Лиъм Хилик е сътворил инсталация от плексиглас, алуминии и дърво. Работите му са представени едновременно в галериите “Тейт” и Whitechapel.
Четвъртият номиниран Кит Тайсън представя в изложбата различни работи, от скулптура до цели стени, нашарени в най-различни цветове. Една от инсталациите описва огромно количество компютри, за чието присъствие зрителят може да разбере единствено по шума на вентилаторите им и по мъничко червено трепкащо пламъче в черно съндъче.
Директорът на музея “Тейт” сър Никълъс Сирот е председател на журито. Условието на конкурса изисква участниците да са британски граждани, не по възрастни от 50 години. Името на победителя ще стане известно след месец, а церемонията по награждаването е определена за 8 декември.
Миналата година премията Търнър беше присъдена на Мартин Крид за работата му “Светлината се включва и изключва”, която представлява светваща и изгасваща крушка, провесена в една пуста галерия.