През 1847 година германецът Й. Шмелер открива в манастира Бенедиктбойерн в Алпите над 250 ненотирани песенни текстове на стар латински песенен кодекс от 12 и 13 век.

Текстовете са от анонимни средновековни френски, немски, английски и италиански автори.

След прочит Шмелер установява уникалността на тази простонародна и изцяло светска средновековна поезия, написана на къснолатински, а на някои места и на старонемски език.
Германецът издава тези текстове под името Carmina Burana, като Carmina означава песни, стихове, а Burana е латинското географски име на Бойерн.

Почти сто години по-късно, пред 1934 г, Карл Орф попада на издаденото от Шмелер. През следващите две години композиторът работи усилено и с огромно вдъхновение за създаването на тази драматична кантата за солисти, смесен хор, детски хор, симфоничен оркестър и танцьори.

Кантатата няма единен сюжет и последователно действие. Текстовете по-скоро следват по реда на различните ситуации.

Премиерата на “Кармина Бурана” се е състояла на 8 юли 1937 година във Франкфурт на Майн и е направила много силно впечатление на взискателната немска публика.

Тази вечер – в края на традиционния Новогодишен музикален фестивал в НДК, оркестърът, хорът и балетът на Варненската опера под диригентството на Христо Игнатов ще представят прочутото произведение на Орф.
Към варненския хор се присъединява и хорът на Пловдивската опера.

Солисти са сопраното Веселина Василена, Андрей Найденов – тенор и полският гост Артур Ручински – баритон.

Постановката е на Кузман Попов, а балетмайстор е големият ни спец проф. Петър Луканов.