Станимир Димитров Концертмайсторът-челист на оркестъра на Датското радио в Копенхаген Станимир Тодоров, цигуларят Веселин Демирев – концертмайстор на Ървинг Симфони Оркестра и Плано Симфони Оркестра и професор по цигулка в университета в Далас, САЩ и диригентът Петко Димитров, който учи диригентско майсторство в класа на Кенет Кислър в Мичиганския университет в САЩ, са в България специално за два концерта на Нов симфоничен оркестър.

На 28 февруари - събота, в зала “България” от 19:30 часа ще звучат прочутата пиеса “Шехерезада” от Римски-Корсаков, концертът за виолончело и оркестър от Шуман и “Следобедът на един фавн” от Дебюси.

Концертът е в памет на легендарния български музикант и професор по виолончело Здравко Йорданов. Дълбоката емоционалност на повода се подсилва и от факта, че солистът на Шумановия концерт Станимир Тодоров е един от най-талантливите ученици на професор Йорданов.

С професор Йорданов българската култура загуби още един духовен стълб, една легенда на виолончеловата школа, а Нов симфоничен оркестър – един от най-истинските си приятели.
Няма нищо по-естествено от това да посветим концерта на скорошната кончина на професора и то с изпълнение на един от най-добрите му възпитаници, споделя Юлия Христова, създател и президент на Нов симфоничен оркестър.

Професор Здравко Йорданов донесе неимоверен принос за развитието на българската култура като един от основоположниците на виолончеловата ни школа.
Наред с виртуозните интерпретации и незабравимите му сола на най-значимите виолончелови творби от световната класика, професор Йорданов ще остане в българската културна памет като първият изпълнител на почти цялата виолончелова литература от български композитори.
Здравко Йорданов е развивал таланта си при майстора на виолончеловото изкуство Константин Попов и световноизвестния виолончелист Мстислав Ростропович.

Станимир Тодров е една от звездите в класа на професор Йорданов в Музикалната академия в София. След като завършва образованието си в България с отличие, младият виолончелист заминава да учи в Международната музикална академия “Менухин” в Гещад, Швейцария и в Парижката консерватория, където усъвършенства таланта си и да развива професионалната си кариера.
Изпълненията на българския виолончелист са огласяли концертни зали из целия свят в страни от Европа, в САЩ, Аржентина, Боливия, Гватемала, Уругвай, Канада, Украйна, Южна Африка. През 1994 г. Станимир Тодоров става лауреат на Международния конкурс “Ростропович” в Париж. Приносът му за развитието на българската музикална култура е признат с множество национални награди.