“Животът на Пай” разказва за претърпялото корабокрушение малко индусче, което се оказва насред океана в една лодка, пълна със зверове, сред които и тигър. Според бразилският писател, Ян Мартел е откраднал идеята му, развита в романа “Макс и котката”, където се разказва за момче-еврейче, също претърпяло корабокрушение, след което пътувало по моретата с една пантера в лодката си.
Моасир Склиар е уверен, че Мартел, взаимствайки тази идея е откраднал интелектуална собственост. Мартел грубо използва моята идея, без да намери за необходимо да се консултира с мен или просто да ми съобщи, обяснява обиденият бразилец.
В същото време независими експерти уточняват, че тази история е стара, колкото притчата за пътешествието на ковчега на Ной. Идеята на едно литературно произведение не може да бъде защитена от авторското право, защото кръгът от идеи не е голям и всички те са използвани вече нееднократно, заявява директорът на Канадския институт по авторско право Фред Кернер, цитиран от newsru. В противен случай Гюстав Флобер трябва да предяви аналогично обвинение към Лев Толстой. Защото и в “Мадам Бовари”, а по-късно и в “Ана Каренина”, се разкрива съдбата на жена, изневерила на съпруга си, която после се самоубива.
В същото време Мартел признава, че творчеството на Склиар е оказало влияние върху него, но отрича да е чел романа за Макс. Разбрах за “Макс и котката” от една критическа студия на Джон Ъпдайк, заявява Мартел.
Делото се усложнява и от фактът, че единият роман е написан на португалски, а другият на английски. Дори целите, които си поставят двамата автори са различини. Докато Мартел се интересува от метафизичното изследване на вярата и религиите, то Склиар предава в алегорична форма идеята на нацизма и преследванията на неарийските нации.
Някои експерти даже смятат, че Мартел е направил огромна реклама на произведението на Склиар, а в същото време букъровия лауреат усложни още повече положението си, като пренебрежително заяви, че съзнателно не е чел романа на бразилеца, за да не види как един малкоталантлив автор изхабява великолепната тема.
Всичко обче приключи с едно извинително писмо на Ян Мартел до Склиар и обещанието, че авторът на “Макс и котката” ще бъде споменат в бразилското издание на “Животът на Пай”.