В Националния исторически музей бяха представени уникални културни ценности, които са задържани в Канада и върнати на властите  у нас. Става въпрос за 21 000 антични монети и предмети с произход от България. Общата им стойност по данни на експерти възлиза на близо половин милион долара.  

С решение на канадски съд в България се връщат сребърни и бронзови емисии, сечени в различни градове и владетели през епохата на класиката и елинизма, римски републикански сребърни монети, денари (II-I в. пр. Хр.), златни, сребърни и бронзови римски императоркси монети (I-V в.), бронзови монети на автономните градски управи в римските провинции Долна, Мизия, Тракия, Македония и други (I-III в.), византийски златни, билонови и медни монети (VI-XIV в.), средновековни български сребърни и медни монети (XIII в.) и др.

Сред ценностите, върнати на страната ни, са още средновеконвни български оловени печати, бронзови, железни и каменни оръжия и инструменти, колани, токи, амулети, сребърни и бронзови накити, огледала, статуетки, съдове.

Като цяло находките, изнесени от страната ни, датират от VIII хил. пр. Христа до самия край на I хил. пр. Хр., римската епоха, късната античност, Средновековието, Възраждането, до XIX-XX в.

Министърът на културата Вежди Рашидов, който присъстваше на представянето, определи днешния ден като исторически и обясни, че за пръв път страната ни си връща толкова грандиозно количество антики. Той благодари специално на властите в Канада за оказаното съдействие и изтъкна, че успешното връщане на ценностите е доказателство за успешната работа между службите на двете страни. Рашидов допълни, че връщането на безценните находки е прецедент не само в европейски, но и световен мащаб.

По думите му подобна толкова успешна работа е налице и между ангажираните в случая институции у нас.

Министър Рашидов разказа и „перипетите", през които е преминала българската делегация, за да върне безценните находки. Той обясни, че пътуването до Канада за антиките е било предприето, защото е струвало по-евтино на българската държава - вместо между 250 000 и 300 000 евро, сме похарчили около 20 000 евро.

Решидов определи като екшън връщането на 21 000 български антики, предоставени от Канада. По думите му те са били пренасяни „в черни куфари", а представителите на българската държава измежду които културният министър и заместникът му Тодор Чобанов, буквално са се редували да ги пазят в чакалните по летищата, като не са спали дълго време.

Културният министър изтъкна, че по случая се е работило година, а следствените работи продължават. Антиките ще останат за съхранение в Националния исторически музей.

Вежди Рашидов съобщи още, че търговията на черния пазар с антики е заела второ място след трафика наркотиците.

Прокурорът от Върховната касационна прокуратура Николай Соларов посочи от своя страна, че България, заедно с Гърция и Италия, са трите страни, от които най-много се изнасят антики и упрекна българските медии, че не разпространяват достатъчно информации за тези престъпления сред чуждестранните си колеги.

В тази връзка министър Рашидов обвини бившите правителства, че са позволявали изнасянето на така ценните предмети.

Много правителства са си затваряли очите, за да заминат такива антики и са давали възможност българските ценности да излизат. Ние даваме възможност българските ценности да се върнат вкъщи, коментира той, посочвайки, че за последните сто години такова голямо количество антики не е връщано в България.