Проф. Николай Овчаров обобщи откритията за изминалото археологическо лято на пресконференция в БТА.
Той показа и някои ценни находки, открити в подножието на Перперикон.
Сред тях са стрела от троянски тип, характерна за 15-14-ти в. пр.н.е., и ръчно изработена амфора, датираща от 4-3-ти в. пр.н.е.
Археологът показа и керамичен печат - тип „пинтадера", който е характерен за времето от новокаменната до желязната епоха.
Любопитното е, че в България досега са намерени само 10 подобни печата. Върху пръстена е изобразен лабрис - двойна брадва, която символизира царската власт по цялото Средиземноморие.
Проф. Овчаров каза, че археологическия сезон е започнал в края на май с търсенето на уникална църква в Асеновия квартал в подножието на Царевец.
Още на втория ден имахме късмета да попаднем на зидовете на църквата „Св. Иван Рилски", сподели той.
Храмът е съществувал между 13-ти и 17-и в., като неговият разцвет е бил в началото на съществуването му и през 15-и в., когато там са били съхранявани мощите на св. Иван Рилски.
Накрая църквата е била изоставена в руинен вид, допълни археологът. В обекта са намерени повече от 300 монети, голяма част от които сребърни.
През юли, август и септември са продължили разкопките на Перперикон и е била открита цялата западна част на акропола.
Допроучен е бил и квартал от 3-5-и в., който е доказал съществуването по това време на градове на високи места, които следват старите елинистични схеми.
Намерен е и замък на средновековния град с кула, висока около 15 метра - предполага се, че в сградата до нея е резидирал архонтът на Перперикон.
Проф. Николай Овчаров съобщи, че сезонът е завършил с няколко открития в с. Нисово, Русенско, където е бил намерен тамплиерски некропол.
Почти за всеки от гробовете е била спазена традицията в ръката или на гърдите на мъртвия да се слага монета.
Под черепите на четири от телата в гробовете са намерени сгъваеми бръсначи - според традицията те са били слагани, за да бъде прерязана нишката на живот, за да бъдат защитени мъртъвците от вампирясване.
В един от гробовете са намерени скелети на майка и дете, които са били разположени по начин, който изобразява позата на Богородица с Младенеца.
Смята се, че на мястото на село Нисово преди се е намирало село Белица, чиито жители са загинали от чума.
На 29 март проф. Овчаров ще представи своята книга "Откритията на българския Индиана Джоунс".
Чоко
на 26.10.2008 в 16:39:56 #2Аз предпочитам тетевенски пред троянски ..
cojones
на 26.10.2008 в 13:42:33 #1