„Богдан Стимов" е български игрален филм излъчен през  1917 година на режисьора Георг Якоби, по сценарий на Алфред  Дойч. Филмът е с цел запознаване на Запада с причините поради, които България влиза в Първата световна война, съобщават от www.kingsimeon.bg.

Роли във филма изпълняват актьорите:

Н.В. Цар Фердинанд І

Н.В. Царица Елеонора

Георг Раймерс - Богдан Стимов

Лоте Меделски - Ана

Карл Гьоц - Селският идиот

Алфред Валтерс

Мариета Пикавер

Ойген Франк

Ханс Лакнер

Фриц Вреде

Джозеф Ребенгер

Виктор Франц

Ойген Янсен

В Националния политехнически музей в София се намира дървена кутия, подарена през 1916 г. на Цар Фердинанд І от Берлинското прожекционно дружество Union.

Тя съдържа "Богдан Стимов"- третият български филм, в който сред имената на артистите виждаме тези на българския цар и съпругата му Царица Елеонора.  Те влизат в историята като първите короновани особи, проявили се на големия кино екран.

Цар Фердинанд пак  изпреварва своите събратята по синя кръв, защото през 1910 г. пръв се е качил и летял на самолет. Във филма "Богдан Стимов" царското семейство играе себе си. Лентата е поръчана и платена от българското правителство, но и с лични средства на Царица Елеонора.

Задачата е да се представи благородната българска кауза извън страната. Такива са и желанията на Цар Фердинанд. Продуцент е създателят на германската филмова компания "Уфа" Пол Дейвидсън. Сценарият е дело на Алфред Дойч, който вече с успех е сътворил няколко филма за Австро-Унгария.

На талантливия и млад германец Георг Якоби е поверена режисурата. Сюжетът: Българският беден селянин Богдан Стимов изпада в трудно положение и трябва да напусне страната. Той заминава за Америка, където след време става директор на машиностроително предприятие.

На екрана са народът, селяните

Когато се връща обратно в родината, моли своя цар за прошка, че е напуснал родината. Прошката, разбира се, е дадена. След това той става командир в българската армия, сражава се геройски и бива награден с орден за храброст по време на Сръбско-българската война (1915 г.). Сцените на заминаването в Америка са предадени изключително драматично, изпълнени с носталгичност към напускането на Родината.

На екрана са българският народ, работници от Ню Йорк, селяните, нашенска сватба, красивите родни планини. На преден план обаче е българската царска двойка, която се представя блестящо пред камерите. Играта на артистите и музиката са на изключително ниво, а операторското майсторство на Аксел Грааткяер впечатлява всички.

Филмът "Богдан Стимов" се оказва съдбовен в живота на режисьора Георг Якоби. Той е роден на 23 юли 1883 г. в Майнц в семейство на театрален режисьор. Препоръчаната му от австрийския дипломат граф Леополд фон Бертолд актриса Едит Мелер прави и невъзможното, за да получи роля. В крайна сметка тя успява да замине за България.

Тук пламва роман между нея и режисьора Георг Якоби. Всичко е като в приказките. Краят е белязан с брак. Филмът е успех и за двамата. Благодарение на него, красивата Мелер бързо прави бляскава кариера и играе в около 30 филма. Двамата са семейство до 1930 г., когато се развеждат, с което животът й в киното приключва. Умира през 1953 г. в Берлин.

Царското участие привлича знаменитости.

До 1945 г. Георг Якоби остава един от най-добрите и известни германски кинорежисьори. След Втората световна война обаче му е забранено да снима. Забраната е вдигната през 1947 г.

Две години по-късно той създава последния си филм. Почива на 21.2.1964 г. в Мюнхен. В главните роли на филма "Богдан Стимов" участват и артистите от Бургтеатър (Виена) Георг Раймерс (Богдан Стимов) и Лоте Меделски (съпругата на Богдан Стимов - Ана).

Родената през 1880 г. във Виена - Лоте, пристига в България с реномето на една от най-известните австрийски актриси. Тя успешно играе както в класически, така и в съвременни пиеси. На 19 години получава наградата Hofschauspielerin. Почетен член е на Бургтеатър. За заслугите си в областта на културата е наградена с Рицарски кръст първа степен на Австроунгарската империя.

Във филма "Богдан Стимов" играе малка, но запомняща се роля. Мариета Йохани Пикавер (1894-1934), една от най-красивите австрийки, също пристига в София за участие в "Богдан Стимов". Неин съпруг е Алфред Пикавер, прочут тенор във Виенската опера.

Четвърта семейна двойка във филма е тази на Цар Фердинанд І и Царица Елеонора. Кое кара царя да застане пред камерата? Преди всичко стремежът да повиши славата на България и да направи всичко възможно за обединението на България. След абдикацията му, филмът продължава да се появява на екрана, но вече само в кинопрегледи.

Всички спечелени пари от филма, Царица Елеонора дарява на „Клементинската болница" (днес - 5та градска).