На 1 декември 2006 година- международният ден за борба срещу СПИН се проведе генералната репетиция на балета „Козият рог" в софийската опера.

Един от най-добрите ни режисьори и настоящ директор на българския балет- проф. Петър Луканов, застанал на третия ред в залата с микрофон в ръка, даваше своите последни наставления на младите балетисти.

Последни, защото балетът „Козият рог" днес се играе пред публика по повод 75-та годишнина от рождението на проф. Петър Луканов на 22 октомври тази година.

Проф. Петър Луканов, роден 1931г., започва артистична дейност като танцьор през 1951 година, като през периода 1955-1963 година е солист на балета на Русенската народна опера. От 1963 до 1968 година следва балетна режисура в Държавния институт за театрално изкуство в Москва в класа на професор Лавровски.

Понастоящем Петър Луканов работи като професор по хореографска композиция и режисура, балетна режисура, композиция на класическия танц и история на балета в Академията за музикално и танцово изкуство - Пловдив. През периода 1993-1999 година е бил неин Заместник-ректор.Луканов е и директор на балета на Националната опера-София.

Петър Луканов е реализирал множество постановки както в редица български оперни театри в България, така и зад граница (Русия, Турция , Гърция).

„Козият рог" е балет, който е игран и в България, и по света: Гърция, Германия, Япония и др. Съставът е нов- само млади хора, някои от които още са студенти, а вече са на сцена и то на този балет, който най-много се харесва и гледа. Това е доста голям скок в бъдещата им кариера в балета на софийската опера.

Музиката, написана от видния наш композитор Кюркчийски, завладява, въздейства и успява да докосне най-нежните струни в душата.

„Композиторът просто е успял да нарисува картина с ноти. А декорът носи духа на Родопите, защото действието се развива именно там." Това сподели специално за репортер на news.bg племенникът на известния наш академик Владимир Топенчаров- художникът, който е и сценограф на балета „Козият рог", Валентин Топенчаров.

„Постарах се много чрез този декор да мога да въздействам на публиката, каза още той и поясни, че украсата на сцената е направена с материали, които са от памучни въжета, конопени платове и анелинови бои.

Това е един от най-добрите ни балети. Имал е голяма публика, която няколко пъти е изкарвала на бис младите балетисти, разказа художник Валентин Топенчаров и допълни, че основният мотив в балета „Козият рог" е насилието. „То е като бумеранг, който се връща при онзи, който го е хвърлил. Рано или късно всичко се връща", каза той.

Това е тема, която се възприема и у нас, и в чужбина, защото всеки може да я разбере, сподели художникът. Дори сред публика като германската или гръцката- народи, които  не са били толкова години под робство както България, балетът отново се приема добре и публиката харесва идеята на „Козият рог", защото темата за насилието може да се разбере от всеки, сподели още г-н Топенчаров.

С тъга той припомни, че това е една много тъжна страница от нашата история и на някои от сцените, макар че ги е гледал много пъти, очите му отново се пълнят със сълзи. Това означава, че балетът е силен и въздейства на хората, допълни той.

Специално за репортер на news.bg г-н Топенчаров разказа и за своята дейност. Той сподели, че е художник в народния театър „Иван Вазов", но в момента работи и като сценограф в една трупа от около 200 човека, с която обикаля по цял свят и прави спектакли.

Обиколихме цяла западна Европа, цяла Америка, каза той и продължи: имахме турне от 7 опери, сред които „Камен", „Дон Жуан", „Травиата", „Бохеми", „Сватбата на Фигаро" и др. Трупата е под патронажа на продуцент и режисьор Георги Лалов (оперен певец) и изнася по 2-3 месеца спектакли в Европа, Америка, Япония и по цял свят, сподели още г-н Топенчаров.

Нека светът види България през красивите очи на изкуството! Нека светът опознае добрата страна на родината ни!

     Валентин Топенчаров

Той разказа, че именно „българщината" е един от най-хубавите начини да запознаем света с нас. Това е много силен начин да се налагаме като нация, уточни той. По думите му, освен със спорта, България може да се конкурира със света и по отношение на изкуството.

„Вместо хората да четат за нас новини от рода на- българин, заловен с фалшиви банкноти евро, заловиха престъпна група българи, занимаващи се с трафик на наркотици и т. н., нека светът види България през красивите очи на изкуството! Нека светът опознае красивата страна на родината ни, сподели г-н Топенчаров и завърши с думите:

България има какво да покаже и какво да даде на света! Нека не го забравяме!".