Пари за Перперикон ще има и тази година. Тази позитивна новина дойде лично от ръководителя на археологическия проект професор Николай Овчаров. На пресконференция в БТА той се похвали с това, че Перперикон е успял да спечели нов проект, който да осигури финансиране за реставрация.

Овчаров припомни, че в разкопките се вляха 3,7 милиона лева по европроект, който обаче изтече в края на миналата година. В тази връзка той обори обвиненията, че парите не били използвани по предназначение, като гарантира, че „няма нито един излишно положен камък" и сумата е отишла за инфраструктура.

През изминалата седмица обаче Перперикон е смогнал да се класира на пето място в списък от седем проекта, които да бъдат финансирани по Норвежката програма. Така в туристическата ни дестинация ще се влеят общо малко под 2 милиона лева, които обаче ще отидат само за реставрация и консервиране.

Овчаров обеща след привършване на работата по проекта вече да се вижда вътрешността на кулата в разкопания град, както и да се направи изцяло северната стена на крепостта на цитаделата. Перперикон ще бъде дигитално заснет и целият акропол ще бъде гледан и на 3D.

Професорът засегна и друга близка до сърцето му тема - публикации в македонската преса, препечатани и в сръбската, които обявяват, че българите през годините на Османското робство са се наричали гърци и сърби, а не са имали национално самосъзнание. Овчаров обясни, че става въпрос за българи във Влахия, които обаче са сключили с власите сделка - те да им отстъпят земи, а българите да се наричат с друга националност, за да избегнат екстрадиране и да не се числят като османски поданици.