Тази вечер във Военния клуб Министерството на образованието и науката раздаде 11 почетни приза за постижения в областта на науката.
На церемонията присъстваха певицата Хилда Казасян, министрър-председателят Сергей Станишев. Водещ бе Ники Кънчев.
Инициатива стартира през 2003 г. и в годините се е наложила като единствено отличие за особен принос за развитието на научните изследвания в България. От тази година наградата носи името на древногръцкия математик и философ Питагор.
Чл.кор. проф. дфн Петър Атанасов Асенов, грабна първата по рода си голяма награда за изключителни постижения в областта на науката „Питагор".
Професорът има 74 публикациив Международни издания с импакт фактор за последните 3 години. Той два пъти е печелил наградата на името на акад. Емил Джаков за особен принос в областта на нанотехнологиите и към момента продължава да работи в тази област, заедно с младия си екип.
Другият претендент за голямата награда беше ректорът на Медицинския университет проф. Ваньо Митов.
Голяма награда за наука "Питагор" за най-добър научен колектив- почетният приз и сумата от 10 000 лв. грабна екипът на старши н.с. II степен дфн Анисава Милтенова от Института за литература на БАН.
Научният екип се занимава с популяризирането и дигитализацията на славянски ръкописи и различни други артефакти на българското културно наследство.Заедно с техни международни партньори, те създават електронни каталози и бази данни на средновековни кирилски ръкописи и дигитална библиотека.
Награда за цялостен приносбе присъдена на акад. Дочи Ексерова.
Награда за наука за "млад учен" отиде при доц. Божидарка Колева, която е разработила нов спектроскопски метод, внедрен в химичната и фармацевтична практика.
Награда за най-успешен научен ръководителна докторанти през последните 3 г. получи доц. Николай Витанов.
За най-успешен ръководител на международни проектипрез последните 3 г. бе обявен доц. Ангел Мрикаров. Той е от Русенски университет "Ангел Кънчев". Лично вицепремиерът Меглена Плугчиева му връчи приза с думите, че „българските учени дават шанс на България. „Може би в Европа нашите учени са много по-високо ценени, отколкото у нас."
Премиерът Станишев, който присъстваше на церемонията също отбеляза значимостта на българската наука и образование. Той изрази задоволство от държавната политика в тази сфера през последните 4 години и изрази надежда, че наградата „Питагор" отсега нататък ще бъде силен стимул за младите, за да се занимават с наука.
Награда за най-успешно реализирал се учен в чужбина, със съществен принос за страната стана проф. Владимир Гецов., който преподава в Уестминстърския университет и е член на инициативния комитет за учредяване на международната награда на името на „Джон Атанасов"
Награда за научен колектив с внедрени научни разработкив бизнеса през последните 3 г. спечели ст.н.с II степен Мария Крачанова.
Награда за най-голям частен инвеститор в науката получи Комбинат за цветни метали, Пловдив
За най-успешна фирма в областта на изследваниятаи тяхното приложение бе обявена „Оптела" АД, гр. София
Наградата за най-успешна жена - ученспечели ст.н.с.I степен Елена Атанасова
на техническите науки. Ст.н.с. II степен Цветомир Денчев - за медикобиологичните науки. Природните науки и математиката - ст. н.с. I степен Константин Хаджииванов.
Всички победители получиха парична награда в размер на 5000 лв., почетни знаци, а носителите на двете големи награди - по 10000 лв. и уникална статуетка, изработена от Вежди Рашидов.
Tigra
на 27.02.2009 в 22:01:04 #9"Всички победители получиха парична награда в размер на 5000 лв., почетни знаци, а носителите на двете големи награди - по 10000 лв..." - абе Станишев, боклук смотан, вместо да раздвате жълти стотинки и статуетки, дайте на учените голям държавен бюджет за изследвания, дайте им високи заплати и престижно положение в държават Мърльо, по-лесто е да седиш по коктейлите, нали... Имах приятел-химик, който едва не умираше в БГ мизерната си доцентка заплата от 220 лв...сега е водещ химик в огромен швейцарски концерн, тъпаци комунистически...а вие си давайте статуетки
vluben
на 27.02.2009 в 19:52:45 #8Защо не кажат колко процента от БВП заделя България за наука ? Това са май срамни въпроси.А така наречените "учени" участват в предизборната им кампания. Тия идиоти знаят ли въобще кой е Питагор ?
atanas1234
на 27.02.2009 в 16:08:47 #71) “slonikon” Кой е прост не знам, сам може да видиш кой псува и дали се изразява с аргументи или с чрез просташкият начин...... А ако професора или доцента там не знам как се води му пишат статиите други то наградата да иде при тях, не при него. : ) Вие какво мислите по въпроса “slonikon” ако бяхте професора ще споделите ли наградата с хората който последните 3 години са ви заслужели наградата? 2) Идеята на наградата е цитирам : „Той изрази задоволство от държавната политика в тази сфера през последните 4 години и изрази надежда, че наградата „Питагор" отсега нататък ще бъде силен стимул за младите, за да се занимават с наука.” Тоест за да ти го обясня възможно по простичко, наградата трябва да стимулира младите учени, за да се занимават с наука. 3) Относно „Пенсионера” имам доста различно време на от реагиране явно той наистина си е пенсионер човека, понеже коментара му е рано сутринта. Време през което аз, като млад човек, още спя!!!
atanas1234
на 27.02.2009 в 11:40:18 #6Другото което ми прави впечатление от текста е следното: „Професорът има 74 публикациив Международни издания с импакт фактор за последните 3 години. „ Както се вижда от таблицата на „Пенсионера” за останалите 30 години П. Атанасов има 11 статии ??? Простата аритметика дава, че за всяка година от последните 3 години Атанасов има по средно 24 статии (тоест всеки месец по 2 статии). Хората който работят в науката знаят, че за да са качествени статиите и да имаш реален принос в тях, а не да си само част от големият колектив, то трябва денонощно да работиш за да пущаш по 2 статии на месец. За останалите 30 години и 11 статии следва, че П. Атанасов има по приблизително 0.4 статии на година или 0.0153 статии на месец Тоест за последните 3 години П. Атанасов е вдигнал КПД (коефициента на полезно действа) с 130 пети. Според мен трябва да бъде награден за най-голям скок на КПД за последните 3 години, това е истинско чудо!!!
atanas1234
на 27.02.2009 в 11:15:22 #5„Пенсионера” добре си е написал домашното, доста добре обясни критериите по които се съди за труда на хората в науката. Интересно ми е само да разбера колко от тези учени са пенсионери. Логично е за цялостно творчество да се получават наградите в края на кариерата, но дали и другите наградени са пенсионери. Ако са то за какъв стимул говорим в науката. Идеята на наградата е да стимулира учените в трудоспособна възраст а не да признава пенсионерите!!! А това кой заслужава награда и кои не, не мога да дам мнение (не съм човека за това), винаги има някой който ще го оспори, таблицата на „Пенсионера” дава на всеки правото да прецени сам за себе си ситуацията. Не трябва да забравяме и факта че хората от БАН се предполага че се занимават само с наука докато хората от университетите с преподаване и наука (което няма как да влезне в тази таблица)....
смърф
на 27.02.2009 в 10:41:37 #4Интересно ми е какви са критериите за награда за "изключителни постижения в областта на науката". Едно е ясно - тя не е за научните му постижения, защото той има мизерните около 200 цитата на своите трудове. Очевидно ставаме свидетели в поредното награждаване на свои хора. Кому е нужно това?
Никоошу
на 27.02.2009 в 10:09:15 #3Много интересни числа! Защо не дадохте и за другите, все пак има 12 награди?
пенсионер
на 27.02.2009 в 06:49:53 #2Хайде сега и ние от публиката да преценим кой каква награда заслужава. В науката (да речем физиката, химията, информатиката) научните приноси се оценяват не толкова по брой публикации, а по това къде са публикувани и какъв отзвук имат. Няколкото хиляди най-престижни научни списания се индексират в системата база данни Уеб ъф Сайънс и това са така наречените списания с импакт-фактор. Тази база данни позволява да се видят броя на публикациите, къде са публикувани, нолко пъти са цитирани, в колко други статии са цитирани и колко от цитиращите статии не са самоцитирания. Друга мярка за приносите е така наречения х-индекс. Колкото повече са независимите цитиращи статии и колкото по-висок е х-индекса, толкова повече са и научните приноси. Разбира се има значение и периода от време, през който са натрупани тези резултати. След този увод да преминем къв данните от Уеб ъф Сайънс за нашите наградени име общо цитати цитиращи статии х-индекс период звание общо (от тях независими) П. Атанасов 85 337 246 (177) 9 1973-2009 чл. кор. Д. Ексерова 123 2016 849 (730) 23 1969-2009 акад Н. Витанов 95 1490 766 (655) 21 1992-2009 доцент В. Гетов 26 104 90 (54) 5 1991-2009 проф Е. Атанасова 105 767 401 (26 13 1982-2009 ст.н.с.Іст Н. Хаджииванов 124 2918 1652 (1526) 29 1988-2009 ст.н.с. Іст Е, какво ще кажете за голямата награда на П. Атанасов и "най-изявения" в чужбина В. Гетов? Горе-долу по такива критерии избират и академици и член-кореспонденти. Браво, обаче, на Н. Витанов, Е. Атанасова и К. Хаджииванов.
Travis
на 27.02.2009 в 00:30:14 #1Предизборно порно за матеряла. Вместо да дадат парите на млади учени те 90% отиват в дъртата червена нАучна номенклатура. Халал да им е статутеката от Вежди Рашидов! Реализирал се млад учен...спокойно мога да се кандидатирам - работя в водещата в областта си технологична компания в света, и тия 5К лева ги вземам на всеки 2 седмици (след данъците). Интересно тия 5К облагат ли се с данък...да не се окаже че учЕните са взели по я има я няма 4... О, БГ БГ, жално блато родно...