По данни на The Telegraph of London един от братята на Габриел Гарсия Маркес е споделил по време на лекция пред студенти в Картахена, че 85-годишният писател е добре физически, но от дълго време страда от деменция.
Колумбийският новелист често е сполетяван от внезапни проблеми с паметта. „Понякога плача, защото чувствам, че го губя" - казва още Хайме Гарсия Маркес.
Авторът на „Сто години самота" печели Нобелова награда за литература през 1982 г. През 1999 г. е диагностициран с рак на лимфните жлези и се подлага на успешно лечение. Това обаче е обострило проблемите с паметта.
Деменцията върлува в родата на Маркес отдавна. Въпреки спадовете в здравословното състояние на писателя, брат му твърди, че той все още не е загубил чувството си за хумор, радостта от живота и ентусиазма си.
Хайме твърди, че е малко вероятно брат му да завърши втората част от мемоарите си „Vivir Para Contarla" или други текстове.
Кристобал Пера, редакторът на Маркес в издателството Random House Maondadori, сподели, че в последните години Маркес е работил по нов роман. Двамата предстои да се видят през август, но няма конкретизирана дата за публикация и е твърде вероятно текстът да не бъде публикуван. „Маркес ми каза, че на този етап не се нуждае от публикуване на нови книги" - допълни Пера.
Маркес: Исках да стана най-добрият писател в света
s
на 10.07.2012 в 19:00:44 #1Деменцията върлува в родата на Маркес отдавна. -------- Каква ирония. В "Сто години самота" пише точно за това, как различните поколения в един род често споделят сходна съдба.