Фондация "По-диви Родопи" докара у нас 5 зубри от Словакия. Животните бяха пуснати в район "Женда", част от териториалния обхват на Южноцентрално държавно предприятие.

Новите пет животни (четири женски и едно мъжко) идват от Rазвъден център за зубри "Зубри зверница" (Zubria zvernica) в Държавно горско стопанство "Тополчанки" в Словакия. Те са изминали около 1000 км. до новия си дом в Родопите.

Фондация "По-диви Родопи" посочва, че процесът на реинтродукция на едри тревопасни е едно голямо предизвикателство. Организацията очаква животните постепенно да свикнат в новия си дом в Родопите. Адаптацията им ще отнемем няколко месеца. След като зубрите се адаптиран напълно, те ще бъдат пуснати на свобода.

Фондацията отбелязва, че целта й е постигането на една устойчива популация на Европейски бизон в Родопите.Възстановяването на дивата природа в района на "Женда" е в съответствие с цялостната визия за възстановяване на Родопите.

Голямата цел на реинтродукцията на европейския бизон е да се запази изключителната дива природа и характерния мозаечен ландшафт в Източните Родопи, един от най-богатите на биоразнообразие райони в Европа. Зубрите са своеобразни архитекти на гората - ограничават прекомерното обрастване с храсти и поддържат мозаечния характер на горските местообитания, поясняват от Фондация "По-диви Родопи".

Европейският бизон, както е известен още зубър, прилича на северноамериканския си братовчед. Той е и най-голямото тревопасно животно в Европа и ключов вид за отворените горски екосистеми. Зубърът е изчезнал от дивата природа в Европа в началото на 20-ти век поради ловуване и загубата на местообитания. В България той е изчезнал през Средновековието.

Стадото зубри в Източните Родопи се увеличи с още три животни

Стадото зубри в Източните Родопи се увеличи с още три животни

Новите попълнения идват от Полша