Намирането на гроба на Клеопатра би било сред най-големите археологически сензации. Търсенето до момента обаче е лишено от система. Предположенията са, че египетската принцеса е погребана в кула западно от Александрия.
Катлийн Мартинес, от Доминиканската република, е студентка по право, когато усеща, че много повече я вълнува археологията, и в частност египетските гробници. След като се запознава с пиесата на Шекспир "Антоний и Клеопатра", стига до извода, че римската пропаганда и вечните предразсъдъци спрямо жените са изкривили представата за последната фараонка. И решава да изучи най-подробно загадъчната й съдба: чете текстове на Плутарх, както и много други книги. Но никъде не намира и ред за местонахождението на гроба на Клеопатра.
През последните десетилетия археолозите нееднократно са се занимавали със загадката около последното убежище на египетската владетелка. Благодарение на проучванията на французина Франк Годио и неговия Европейски институт за подводна археология е изготвена карта на потъналите части от Александрия - така се добива по-добра представа за света на Клеопатра.
На свой ред по следите на принцесата се впускат генералният секретар на египетската Агенция за опазване на паметниците Захи Хавас и Катлийн Мартинес. Двамата сформират екип в началото на 2004 година и излизат със следното предположение: Клеопатра най-вероятно е погребана в разрушена кула недалеч от пустинния град Тапозирис Магна (днес наречен Абусир), на 50 километра западно от Александрия.
През 2005 година Мартинес започва да изследва района с най-модерните средства на археологията, търсейки доказателства в подкрепа на теорията си, че именно Тапозирис Магна е мястото, където би трябвало да бъде търсена кралската мумия. В последните шест години Тапозирис Магна се превръща в един от най-привлекателните за археолозите райони на Египет. Междувременно са намерени над 1000 обекта, 200 от които се смятат за значими.
Къде обаче е гробът на Клеопатра? Мартинес и колегите й все още нямат отговор на този въпрос. И до момента те изхождат единствено от историческите сведения и предполагат, че принцесата е погребана в Тапозирис Магна. В подкрепа на твърденията им доказателства няма - но няма и контрааргументи. Ако гробът на Клеопатра бъде намерен, това ще бъде сензация, сравнима с откриването на гроба на Тутанкамон през 1922 година.
Издирването на Клеопатра е доста скъпо начинание за Мартинес - тя е затворила преуспяващата си адвокатска кантора в Санто Доминго и е вложила голяма част от спестяванията си в археологическите проучвания. Наела е жилище в Александрия и е започнала да учи арабски. Животът й далеч от семейството и приятелите не е лесен. Но целта явно оправдава средствата. "Убедена съм, че ще намерим това, което търсим" - казва Катлийн Мартинес.
Taralez
на 15.07.2011 в 06:54:06 #5Zelmoxis същото исках да го кажа ама на македонски
Zelmoxis
на 14.07.2011 в 18:51:39 #4Е как къде? В МАКЕДОНИЯ, разбира се! Та нали Клеопатра е една от най-известните македонки?!?
unicatto
на 14.07.2011 в 18:20:12 #3Да попитаме Божидар Димитров? Може Мощите на Клеопатра да се окажат че са в Созопол! Така и Бат Бойко ще има възможноста да реализира Културния Туризъм у нас ; Ще се предлага на туристите ; Наливна Бира приготвена по стара египетска рецепта, Египетски Кебап, дори предлагам сервитиорките да са с костюми на Мумия ... Ще привлечем и мацките от чалга клубоветв които са с златист Тен да танцуват на висококачествените Туристи.
Архангел
на 14.07.2011 в 17:20:42 #2като дойде лято и почват измислиците за извънземни и не знам си какви гробове
iii_krv
на 14.07.2011 в 16:49:39 #1Питайте "Пич Божи" - той знае...