Изследователи са установили, че авиоинженерите и мозъчните хирурзи не са непременно по-умни от общото население, пише "Гардиън".
Проучени са данни от международна група от 329 аерокосмически инженери и 72 неврохирурзи, които са изпълнили 12 задачи онлайн, използвайки теста за интелигентност GBIT (Great British Intelligence Test) от платформата Cognitron. Участниците също така са отговорили на въпроси, свързани с тяхната възраст, пол и ниво на опит в професията.
Задачите изследват различни аспекти на познанието, включително планиране и разсъждение, работна памет, внимание към детайли и способности за обработка на емоции. След това изследователите сравнили резултатите с тези, събрани преди това от повече от 18 000 членове на британското общество.
Данните показват, че само при неврохирурзите се наблюдава значителна разлика - по-бързо решаване на проблеми, но по-бавно запаметяване в сравнение с общото население.
"Разликата в бързината на решаване на проблеми, проявена от неврохирурзите, може да се дължи на бързото темпо на работа в специалността им, което привлича хора с вече съществуващ талант за бърза обработка на данни. Или може да е, макар и по-малко вероятно, продукт на обучение за бързо вземане на решения в критични ситуации", отбелязват учените.
По думите им проучването е проведено отчасти с цел да се отговори на въпроса дали дадена професия има интелектуално надмощие над останалите.
Екипът обаче открива малки разлики между когнитивните способности на авиоинженерите и невролозите. Първите имат по-високи резултати по отношение на вниманието и мисловните манипулации, докато вторите се справят по-добре в решаването на семантични проблеми, например дефиниции на редки думи.