В югоизточен Иран археолозите са намерили свидетелство за работата на древни офталмолози и пластични хирурзи.
Преди почти 5 хиляди години те са успели да създадат изкуствено око за млада жена.
Наистина, тогава не е имало много знания за хигиената, затова протезата е причинявала постоянни гнойни възпаления на веждите, съобщава Газета.Ru.
Археолозите са намерили потвърждение за високото майсторство на древните хирурзи. В хода на разкопките в Югоизточен Иран в археологическия комплекс „Изгореният град" са намерени останки на млада жена, която е носела очна протеза.
Както отбелязват специалистите, тя е могла да си позволи необичайната протеза преди 4800 години - по същото време, в което са строени първите пирамиди в Египет, а в Англия са полагани основите на Стоунхендж.
Окото е направено по много сложна технология.
По предварителна оценка на ръководителя на разкопките, археолога Мансур Сайед-Саджади, очната ябълка се състои от естествена смола с добавка на животински мазнини.
Древните офталмолози обаче са се грижили и за естетиката.
За да придадат на окото повече естественост, са използвани множество тънки, с дебелина под 0.5 милиметра златни нишки, които са позволили да се „нарисуват" даже и капилярите.
Зеницата на „окото" е разположена в самия център на своеобразния „белтък", а около нея се виждат линийки, имитиращи рисунката на истинското око.
Освен това по страните на топчестата протеза са направени две отверстия, помагащи да се закрепя новопридобитата очна ябълка.
Но независимо от усилията на медиците, изглежда че протезата не е била толкова удобна и е причинявала на жената физически дискомфорт.
Съхранилите се в протезата фрагменти тъкан от жителката на древния Иран са позволили на археолозите да предположат, че дамата е страдала от гнойни възпаления на веждите, свързани с твърде честия контакт на вътрешната им повърхност с изкуственото око.
По мнение на участниците в разкопките, членове на Кръга за изследвания на Древен Иран, жената, погребана в един от най-ранните гробове, е починала на възраст 25 - 30 години. Освен протезата, от погребението са изкопани глинени съдове, кожен мех, бронзово огледало и украшения.
Припомняме, огледалото е имало специално значение в древния свят и е бележело граничното състояние, прехода между страната на живите и светът на мъртвите, затова намирането му в специфичното погребение не е случайно и не говори непременно за женска суета.
По мнение на водещия лектор по въпросите на оптиката в университета на щата Калифорния, Майкъл Харис, намерените в гроба обекти, а също и несъмненото усилие по създаването на протезата, говорят за принадлежността на младата жена към привилегированите слоеве от обществото.
Малко е вероятно толкова усилия и внимание да се адресират към обикновен човек. Възможно тя е била член на кралското семейство или е спадала към елита, добавя Харис.
Тогава причината за появата на протезата може да се е толкова медицинска, а естетическа.
Ако жената действително е принадлежала към висшето общество, то тя може би е трябвало да се появява не с превръзка на окото, а да носи протезата, за да е цяла - да съответства на ранга си.
Археолозите продължават работата в Изгорения град, който представлява руини на древно селище, основано още през 3200 г. пр. н. е. и окончателно разрушен в 2100 г .пр .н. е.
Независимо че селището е било опожарявано три пъти, от самото му откриване от британския учен Оруел Стейн през 1915 година то се е превърнало в място на своеобразно поклонничество от страна на археолозите
За последните девет сезона те са разкрили основите на съоръжение, което се смята за гигантски храм, датиран към третото хилядолетие пр. Христа. До този момент това е най-голямата постройка в древния градски комплекс, заемал над 300 хил.хектара.
В последно време там са открити както най-стария народ (популярна в древността игра в Предна Азия, подобна на шаха), така и вероятно най-старият анимационен филм - серия рисунки по периметъра на чаша.
qeen
на 24.12.2006 в 18:53:08 #9здз
на 22.12.2006 в 20:09:09 #8boris
на 22.12.2006 в 16:32:47 #7XXX
на 22.12.2006 в 16:21:03 #6taira
на 22.12.2006 в 16:00:28 #5daniele de rossi
на 22.12.2006 в 15:55:58 #4Engerland
на 22.12.2006 в 10:00:04 #3здз
на 22.12.2006 в 01:05:57 #2Kreten
на 21.12.2006 в 18:11:14 #1