Полицията ограничи движението в парк "Кьошковете" и Шуменското плато след подаден сигнал за забелязан рядък вид голям хищник, предаде БНТ.

Според сигнала става дума за вид голяма котка, която не е характерна за района. Уведомени са Североизточно държавно предприятие, Регионалната инспекция по околната среда и водите, Регионалната дирекция по горите и Дирекция на Природен парк "Шуменско плато".

Освен това е сформиран и временен оперативен щаб заради забелязаното животно, който тази сутрин е провел заседание.

Местните власти призовават хората да спазват указанията на полицейските и горските служители, които патрулират по асфалтовите пътища и подходите към парка, както и пешеходните зони.

Нова телевизия съобщава, че експерти ще извършат оглед, за да установят вида на животното и местонахождението му. Предполага се, че то е отглеждано от частно лице и е избягало. 

Пуснаха на свобода двата бели лешояда, отгледани в Зоопарк Стара Загора

Пуснаха на свобода двата бели лешояда, отгледани в Зоопарк Стара Загора

Лешоядите са пусната в района на Кресненското дефиле

На брифинг от ОДМВР-Шумен потвърдиха, че едра котка - пума, пантера или ягуар, се разхожда в Шуменското плато, като следи от нея са открити в района на скалния венец над Дивдядово, предаде БНР.

По-късно от пресцентъра на МОСВ съобщиха, че проверка в регистрите на РИОСВ-Шумен не показва регистрация на животно от разред "Диви котки".

Сигналът за животното е подаден вечерта на 19 юни на телефона РИОСВ, след което директорът на инспекцията Стела Илиева веднага е уведомила МОСВ, ОД на МВР в Шумен, областния управител и сектор "Престъпления против околната среда и дивата природа" към МВР.

От РИОСВ - Шумен са поискали съдействие от Зоологическа градина "Варна" - екип от специалисти да се включи в акцията по упояване на животното, така че да се гарантира безопасността на хората и да не бъде наранено то. Специалистите от зоопарка във Варна вече са на място на територията на природния парк, където е забелязан хищникът.

Според чл. 21 от Закона за защита на животните е забранено внасяне, придобиване, продажба, притежаване и отглеждане на екземпляри от разред примати и на диви котки, с изключение на зоологически градини и спасителни центрове, уточняват експертите от Дирекция "Национална служба за защита на животните" в МОСВ. Терминът "Диви котки" се отнася за всички представители на семейство Котки (Felidae) с изключение на домашни котки с техните породи и разновидности.

Едрите видове от семейство котки като лъв, тигър, леопард, ягуар и пума са опасни за човека, те ловуват на едра плячка. Отглежданите от човека екземпляри са още по-опасни, тъй като не се притесняват от присъствието на хората и макар че не ги припознават като непосредствена храна, са непредсказуеми към непознати. Има случаи, когато подобни животни са убивали дори своите стопани. Тези видове не са обект на защита по българското законодателство, защото са чужди за страната.