Пирамида, която датира от повече от 3000 години и изградена за съветник на фараон Рамзес II, е открита в Луксор, съобщиха от египетското Министерство на антиките, предаде „Дейли Стар".
Останките от пирамидата, която е с височина 15 метра, са изровени по време на разкопки на хълма Шейх Абдел Курна от белгийски археолози, изпратени от Свободния университет в Брюксел и университета в Лиеж.
"Белезите по тухлите свидетелстват, че пирамидата принадлежала на министъра на Горен и Долен Египет на име Кай, който е управлявал 15 години по време на управлението на фараон Рамзес II (1279-1213 пр. Хр)", обясни мисията в съобщение.
"Паметникът бил до голяма степен разглобен през VII и VIII в. сл. Хр, когато гробницата била превърната в коптска хижа", допълва се още.
Откритието е от голяма важност, „откакто министър Кай е познат от египтолозите от големия брой документи, а мястото на неговата гробница бе неизвестно", заключават от мисията.
griffin
на 21.02.2013 в 22:09:55 #232 може ти краката ( въпреки, 12 може да по добра в това отношение), 43 определено ще ти отреже главата
курец
Avraam Gumce
на 21.02.2013 в 21:04:59 #1Да направим министър Кай-министър председател на България
