Останки от раннохристиянски катедрален храм е открит от археолозите в Силистра, съобщава БНР. Смята се, че той е тронната църква на първите български патриарси.

Археолозите са изненадани от новата находка. Причината е, че тя се намира на метри от Епископската патриаршеска базилика, която е открита и проучена през 80-те години на миналия век.

Проф. Георги Атанасов от Силистренския археологически музей коментира, че двата храма много си приличат. Близостта им един до друг поставяла много въпросителни.

По думите на Атанасов, новооткритият храм има почти същия начин на градеж и сходни пропорции. Забележителното било, че в дълъг период от време те са действали съвместно.

Археологът е категоричен, че това е един от петте най-важни за българската история храмове.

Оглед вече е направен и от комисия от Министерство на културата. Тя е издала предписание за съдбата на новата находка.

Георги Атанасов обясни, че трябва да се промени трасето на колекторите и да се направи нов проект, който да се одобри от министъра на културата. Той трябва да бъде за максимално запазване на археологическата структура. След одобряването на проекта, той ще бъде реализиран с най-малко засягане на откритието. Освен това ще бъде консервационно затрупан, за да може в бъдеще да бъде проучен и експониран.

Дали проучването на храма допълнително ще забави строителните работи засега не е ясно. Над 30 археологически обекта са намерени от началото на проекта за воден цикъл на Силистра.