И до днес много хора смятат, че болното сърце е повече проблем на мъжете.

Научните изследвания обаче доказват, че жените страдат от сърдечно-съдови заболявания не по-рядко, но просто по друг начин и не винаги специалистите са в състояние веднага да разпознаят причината за тази болка, научаваме от zdrave.bg.

Според данните на Американската асоциация за заболявания на сърцето (American Heart Association), повечето жени не знаят, че именно тези заболявания са основна причина за смъртността при женския пол - според статистиката за една година от сърдечен пристъп умират 42% от жените и само 24% от мъжете.

Според учените този факт може да се се обясни с това, че ракът на гърдата е най-честа причина (поне по мнението на самите жени) за смъртта им в разцвета на техния репродуктивния период, докато болестите на сърцето се появяват на по-късен етап и затова на тях са посветени далеч по-малко изследвания.

До 80-те години на миналия век лекарите практически не са знаели за разликите в проявата на сърдечно-съдовите заболявания при представителите от двата пола.

Днес е известно, че сърдечно-съдовите заболявания средно поразяват жените с 10 години по-късно в сравнение с мъжете. Обяснението е, че в периода до менопаузата естрогенът защитава кръвоносните съдове и поддържа нормалното ниво на холестерол. След намаляването на нивото на естроген, женското сърце става далеч по-слабо защитено.

И симптомите на тези заболявания при жените имат свои характерни особености. Болката в гърдите не винаги има "класически характер". Признаците най-често включват хронична умора, затруднено дишане, виене на свят, гадене, главоболие, отичане на краката. Когато жената се обърне по този повод към лекар, тя вече е на възраст и нейният организъм е по-износен, това затруднява диагностиката, а съответно и лечението.

Ако болестта все пак е диагностицирана, в схемата на лечение трябва да се направят редица промени. Специалистите поясняват, че при жените артериите са по-малки и причина за пристъпите често е запушването на съдовете в следствие на техните спазми. Освен това, емоционалността, присъща повече на жените, често обърква лекарите и те смятат, че не сърцето е причината за болките в гърдите, а пристъпът на тревожност и страх.

Резултатите от изследване, проведено в Швеция, показват, че при еднакво напрегната работа през деня, след прибиране у дома артериалното налягане при мъжете намалява, а при жените се повишава.

Високото ниво на стрес също допринася за развитието на сърдечно-съдовите заболявания при социално неблагополучните групи от населението. Жените с ниско ниво на доходи не могат да следят за разумното хранене - те работят и често отглеждат много деца и затова съчетаването на неправилното хранене и високото ниво на стрес може да се нарече дори смъртоносно.