Броят на смъртните случаи вследствие на въоръжени конфликти е най-висок през настоящия век. Това установи ново проучване, публикувано от Института за икономика и мир, съобщава в. "Телеграф".
Боевете в Украйна и Етиопия наклониха везните, превръщайки 2022 г. в най-смъртоносната година след геноцида в Руанда през 1994 г.
Проучването отчита 96% увеличение на смъртните случаи в сражения от 2021 до 2022 г.
Стив Килелеа, основател на Института, приписа скока на смъртните случаи на руската инвазия в Украйна, но уточни, че смъртните случаи, свързани с конфликти, биха надхвърлили прогнозите независимо от избухването на войната в Европа.
Той посочи, че има увеличение на нивото на конфликти от 2019 г. насам, като смъртните случаи, свързани с тях, са се увеличили с 45% през годината преди войната в Украйна.
Тази ескалация идва след петгодишен период на постоянен спад, откакто смъртните случаи, свързани с конфликти, за последно достигнаха своя пик през 2014 г., в разгара на гражданската война в Сирия.
Въпреки нарастването, има цялостното намаление на смъртните случаи при конфликти от 1950 г. насам и общият им брой бледнеят в сравнение със случаите на преждевременна смърт поради недобро здраве.
Статистика от 1946 г. насам показва, че броят на смъртните случаи, свързани с конфликти, е спаднал от пика си от 535 512 през 1950 г. до 237 912 през 2022 г.
Изследователите отбелязват, че през 2022 г. се наблюдава промяна в разпространението на конфликтите, отдалечаване от Близкия изток и Северна Африка и изместване на юг от Сахара, а също към Европа и Азиатско-тихоокеанския регион.
През 2022 г. насилието се е увеличило значително в Мали, Етиопия, Мианмар, както и в Украйна.
Мианмар отбелязва промяна от насилие, свързано с протести, към гражданска война, като регистрира 86,7% увеличение на смъртните случаи, свързани с конфликти.
В Мали конфликтът ескалира след изтеглянето на френските сили, като в региона се отчита 154% увеличение на свързаните смъртни случаи.
Почти четири пъти са се увеличили смъртните случаи вследствие на насилие срещу цивилни.
По отношение на Етиопия, войната в Тигре се ожесточи с над 100 000 смъртни случая, регистрирани между август и октомври 2022 г.
Килелеа изрази опасение, че конфликтът в Африка на юг от Сахара може да се засили с увеличаване на населението.
Той посочи, че населението в Субсахарска Африка се е увеличило с 90% от 2015 г. досега.
По негови думи голяма част от обостреното насилие се дължи на факта, че конфликтите днес са "по-трудни за спечелване" и е по-вероятно да доведат до безизходица.
"Почти невъзможно е съвременната война е да бъде спечелена, а икономическите разходи са абсолютно опустошителни", заяви Килелеа.
Икономическото въздействие на насилието върху световната икономика през 2022 г. е 17,5 трилиона долара по паритет на покупателната способност. Тази цифра се равнява на 12,9% от световния БВП или на 2200 долара на човек, което е увеличение от 6,6% спрямо предходната година.