Малки вълни от 40 см достигнаха град Немуро на северния японски остров Хокайдо.
Данните са на японската метеорологична служба, която съобщава, че и други малки вълни могат да достигнат японското тихоокеанско крайбрежие.
Първоначалните прогнози бяха за цунами от два метра след земетресение в района на Курилските острови на север от Япония, а предупрежденията за опасните вълни бяха разпространени по всички японски медии.
От японската метеорологична службата предупредиха жителите по крайбрежието на Тихия океан да се евакуират на по-високи части.
Вълната се образувала след земетресение край Курилските острови, като по послени, но неокончателни, данни трусът е бил със сила от 8.1 по Рихтер.
Земетресението е регистрирано около 13.15 часа българско време.
Предупреждение за цунами е в сила и за крайбрежни райони на Аляска от градовете Дъч Харбър и Ату.
Жителите в по-ниските части в този район също бяха предупредени да се придвижат на по-голяма надморска височина, съобщава Си Ен Ен.
Американски сеизмолози съобщават, че земетресението е с епицентър на 443 километра в посока изток-североизток от Курилските острови на дълбочина 27.7 километра. По техни данни трусът е бил с магнитуд от 7.8.
Руски представители потвърдиха, че силно земетресение е разтърсило района на Курилските острови, но няма данни за жертви или щети.
Породените от земетресение вълни често почти не се забелязват в океана, но щом достигнат плитчините, могат да достигнат голяма височина.
Припомняме, при земетресение от 9.1 край бреговете на Индонезия преди близо две години предизвика вълни, които причиниха смъртта на 213 000 души в различни страни в региона.
Red_Tomekk
на 15.11.2006 в 19:02:13 #5niksyn
на 15.11.2006 в 14:58:10 #4niksyn
на 15.11.2006 в 14:57:40 #3Lala
на 15.11.2006 в 14:33:03 #2g g
на 15.11.2006 в 14:09:01 #1