Българска гражданка е потърсила помощ от посолството ни в Делхи след тежките наводнения в Индия, при които загинаха 324 души, съобщиха от пресслужбата на Министерството на външните работи (МВнР).
Българката е подала молба за помощ - нейната дъщеря била на лечение в болница в най-тежко засегнатия от наводненията индийски щат. Клиниката, в която е настанена жената, била наводнена и пациентите били настанени в хотел.
От посолството установили връзка с българката в Индия, след което се свързали и с майка ѝ с информацията, че болната решила да остане и да довърши лечението си, защото дъждовете намалели.
Сънародничката ни в Индия съобщила, че в същото лечебно заведение били настанени още две българки.
По данни на Външно няма пострадали български граждани вследствие от наводненията в Индия.
Мисията ни в азиатската страна информира още, че летището в град Кочи ще бъде затворено до 26 август, а влакове за дълги разстояния са отклонени.
Спасителните операции се извършват непрекъснато от силите за сигурност и стотици хора са пренасочени към безопасни места.
Има обявена 24-часова гореща линия във връзка с бедствията:
+0120 4807310.
От МВнР препоръчват на българските граждани, пребиваващи и пътуващи за Индия, да бъдат предпазливи и да се осведомят подробно за актуалната обстановка в района, за който планират да пътуват. До преодоляването на последствията от наводненията и възстановяването на транспортните връзки мисията ни препоръчва да не се пътува за Южна Индия и особено за щата Карала. Добре е гражданите да следят местните медии, да се свържат с туристическата компания, хотел или къща за гости и да следват съветите на местните власти. Също така, при възможност, да поддържат контакт със семейството и близките си.
При нужда, българските граждани могат да се свържат с посолството на Република България в Делхи на следните телефони:
+ 91 11 26115549
+91 11 26115551
+ 91 9910999498
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на Дирекция "Ситуационен център":
+359 2 948 24 04
+359 2 971 38 56
или имейл: crisis@mfa.bg.