Френският орган за безопасност на храните съобщи, че при масовите тестове на питейна вода са открити следи от забранен пестицид в 50 % от пробите.
Това разкрива АФП.
Националната агенция за безопасност на храните, околната среда и работното място (Anses) започна тестовете през 2019 г., за да идентифицира 200 сложни химически съединения, произхождащи от пестициди или експлозиви, които обикновено не се търсят при рутинните й проверки.
Агенцията изследва 136 000 проби в цяла Франция от подземни водоизточници или пречистена вода - което възлиза на около 20 процента от цялата вода в страната.
Агенцията заяви, че "един случай особено се откроява": следи, оставени от фунгицид, известен като хлороталонил, широко продаван от швейцарската химическа група Syngenta в Европа от 70-те години на миналия век до забраната му от ЕС през 2020 г.
В повече от половината от пробите е открит химикал, който се получава при разпадането на фунгицида, известен като метаболит R417888. "Нещо повече, той е открит в количества, по-високи от разрешените, в повече от една от всеки три проби", казва Anses в своето проучване.
"Нивото на замърсяване е 20 пъти по-високо от разрешеното", казва Кристоф Розен от отдела по хидрология на Ансес пред RFI и добавя, че са необходими допълнителни проучвания, за да се установи рискът за здравето.
Хлороталонилът, продаван под търговската марка Bravo от Syngenta, е популярен продукт, използван за предотвратяване на плесен и мухъл по ечемика, пшеницата, картофите, граха и фасула.
Той беше забранен в Европейския съюз, след като преглед на Европейския орган за безопасност на храните заключи, че е потенциално канцерогенен.
В доклад от миналата година Anses посочва, че лабораторните изследвания на хлороталонил са го свързали с тумори на бъбреците при плъхове и мишки.
Други проучвания сочат, че той е изиграл роля за намаляването на популациите на пчелите.
Проучването на Anses показва, че в гъсто населените и интензивно обработвани райони е най-вероятно да има следи от хлороталонил.
В земеделския регион Лоар-Атлантик следи над разрешеното ниво са открити в девет от всеки десет домакинства.
"Имаме сериозен проблем", казва Франсоа Вейерет от организацията с нестопанска цел Génerations Futures.
"Милиони френски домакинства получават вода с по-ниско качество и става въпрос за няколко пестицида: талонил, металахлор, хлоридазон и други, които все още не са изследвани."
Френските власти са били предупредени за възможното наличие на метаболити на хлороталонил от проучвания, проведени в Швейцария, които показват, че продуктът е канцерогенен.
Syngenta, която беше закупена от ChemChina през 2017 г., оспори твърдението и заведе дело срещу Федералната служба за безопасност на храните и ветеринарните въпроси на Швейцария.
Тя също така твърди, че разрешените нива на хлороталонил в Швейцария - и в ЕС - са изключително ниски - 0,1 микрограма на литър вода, което според компанията е еквивалентна концентрация на "разтваряне на едно зърно захар в 200 000 вани с вода".
По онова време земеделски групи критикуваха ЕС за забраната, като я нарекоха прекалено предпазлива.
През февруари Anses разпореди спиране на някои употреби на един от най-популярните препарати за унищожаване на плевели във Франция - S-метолахлор, който също се произвежда от Syngenta, след като установи прекомерни нива в подпочвените води.