На остров Сардиния, където се отглеждат почти половината от овцете в Италия, епидемия от болестта "Син език" причини сериозни загуби в овцевъдния сектор, съобщават местните фермерски организации, цитирани от "Ройтерс".

Болестта, която се предава чрез насекоми, е засегнала около една четвърт от 13 000-те ферми на острова, като до момента са загинали над 40 000 овце и агнета. Само за последните месеци, влошената епидемиологична ситуация застрашава не само продукцията на местното овче мляко и прочутото сирене пекорино, но и цялата икономика на региона, която е силно зависима от земеделието.

Болестта "Син език" се проявява с висока температура, язви по устата и носа, накуцване и синкав цвят на езика при заболелите животни, откъдето идва и името й. Животните, засегнати от вируса, често умират в рамките на часове или дни, като понякога се задушават заради обилно слюноотделяне. Въпреки че болестта не представлява риск за хората и не засяга безопасността на месото и млякото, тя е сериозна заплаха за селското стопанство.

Експерти посочват, че разпространението на болестта е подкрепено от глобалното затопляне, което удължава сезона на активност на малките насекоми от вида Culicoides, които пренасят вируса. Промените в климата позволяват на заразата да продължи и през есента, когато температурите остават високи. Италианското правителство работи по спешен план за ограничаване на заразата чрез превантивни модели и допълнителни ваксинации, като целта е да се намали икономическият удар върху местните фермери, които вече пострадаха от една от най-сухите години в историята на острова.

Регионалното правителство на Сардиния е заделило 13.5 милиона евро за компенсиране на загубите, но земеделски организации изчисляват, че икономическите загуби могат да достигнат до 25 милиона евро, ако заразата продължи да се разпространява.

Откриха огнище на африканска чума по свинете в Централна Румъния

Откриха огнище на африканска чума по свинете в Централна Румъния

Ще бъдат умъртвени около 2000 свине