Ден след като стана ясно, че гръцките пожарникари са успели да се преборят с пламъците, обхванали районите около Атина, властите обявиха, че ще изплатят обезщетения на пострадалите.
Говорител на правителството заяви, че предвидените за момента компенсации за щетите от огъня са в размер на 3,3 милиона евро.
За всеки опустошен квадратен метър ще бъдат изплатени по750 евро. 450 евро за квадратен метър унищожена жилищна площ ще получат собствениците на сгради с частични щети.
Властите обаче изрично посочиха, че помощта няма да бъде давана за онези постройки, които са изградени незаконно. По първоначални данни огнената стихия е погълнала 150 сгради и е опустошила 21 000 хектара площ.
Въпреки обявената помощ от властите, агенциите припомнят, че гръцкото правителство продължава да търпи силни критики с обвинения, че не са действали адекватно в кризисната ситуация.
Основният упрек е, че държавните органи не са взели поука от пожарите през 2007-ма година и не са изработили план за справяне с подобен тип ситуация.
По този повод в Атина се свиква голям граждански протест. Очаква се участие в него да вземат стотици хора, живеещи в засегнатите от огъня райони.
Повечето от тях са на мнение, че пожарите са резултат от умишлени действия, които целят разчистване на терени заради икономически интереси.
USD
CHF
GBP
vvml
на 26.08.2009 в 08:09:03 #3ноно, дебил гаден.. По стар навик спамиш масово темите с несвързани новини и съобщения.
nono
на 26.08.2009 в 07:34:49 #2Сигнали за корупция в ДАНС by newswriter on 25/08/2009 5:26 PM Сигнали за корупция в ДАНС са подали бивши служители на агенцията до шефа на парламентарната комисия за борба с корупцията Яне Янев. Служител на ДАНС, който е бил уличен във финансови злоупотреби и е работил за чуждо разузнаване, е бил възстановен на служба след връщането на Цветлин Йовчев в ДАНС, заяви Рашко Заяков - бивш директор на контраразузнаването. Неотдавна Заяков подаде оставка от службата. Заедно с него днес при Янев отиде и друг подал оставка от ДАНС - Велин Хаджолов. Неговият мотив за напускане бе, че е осветен. В момента хората, които са били разследвани за злоупотреби в ДАНС, се завръщат с желание за реванш, заяви Заяков. Според него и колегата му Велин Хаджолов, в ДАНС продължават да работят хора, зависими от икономически групировки и чужди разузнавания. Корупцията оказва влияние върху работата на ДАНС и тя не работи на пълни обороти, заяви Заяков. Зависимостите са чисто финансови и засягат служители на ръководно ниво в ДАНС, но за да бъдат изчистени те, трябва органите да си свършат работата, каза бившият служител на родното ФБР. Яне Янев обяви, че е получил сигнали за корупция в ДАНС от двамата служители и утре ще се срещне със самия директор на ДАНС, за да уточни подробности. Депутатът от РЗС ще докладва сигналите на премиера и на главния прокурор. Янев заяви, че ще поиска на закрито заседание на парламентарната комисия по корупция двамата агенти от ДАНС да обяснят подробности.
yosko
на 26.08.2009 в 06:30:03 #1http://prize.bg/yosifor