Военната хунта на Мианмар продължи да бомбардира части от разкъсаната от война страна след голямото земетресение там, което по официални данни е убило повече от 1600 души, съобщава BBC.
ООН определи атаките като "напълно неприемливи".
Специалният докладчик Том Андрюс изрази възмущението си, че военните продължават да "хвърлят бомби, когато се опитваме да спасим хора" след земетресението.
Той призова военния режим, който завзе властта с преврат преди близо четири години, да спре всички военни операции.
BBC Burmese потвърди, че седем души са били убити при въздушен удар в Наунгчо в северен щат Шан. Този удар е станал около 15:30 местно време, по-малко от три часа след земетресението.
Продемократични бунтовнически групировки, които се борят да отстранят военните от власт, съобщиха за въздушни бомбардировки в град Чанг-У в северозападния регион Сагаинг, епицентърът на земетресението. Има и съобщения за въздушни удари в райони близо до границата с Тайланд.
Правителството на националното единство (NUG), отстранената гражданска администрация, каза в изявление, че въоръжените му сили ще започнат двуседмична пауза в "настъпателни военни операции, с изключение на отбранителни действия" в районите, засегнати от земетресението, от неделя.
"Всеки, който има влияние върху армията, трябва да засили натиска и да покаже много ясно, че това е неприемливо, каза той. Призовавам хунтата просто да спре, да спре всякакви военни операции", добави той.
Припомняме, че трусът с магнитуд 7,7 по Рихтер удари страната на 28 март.
Земетресението разруши летища, мостове и пътна инфраструктура в условията на продължаваща гражданска война, която вече е дестабилизирала икономиката и разселила милиони.
Според опозиционното правителство на националното единство на Мианмар трусът е повредил най-малко 2900 сгради, 30 пътища и седем моста.
Международните летища в столицата Найпидо и Мандалай са затворени заради сериозни щети, а контролната кула на летището в столицата се е срутила, което го прави неоперативно.
Китайски спасителен екип пристигна в Янгон и ще пътува с автобуси до засегнатите райони. Индия, Русия, Малайзия и Сингапур също изпратиха самолети с хуманитарна помощ.
В съседен Тайланд трусът разтърси Банкок, където най-малко девет души загинаха, а строящ се небостъргач се срути. В Мандалай, вторият по големина град в Мианмар, оцелели се опитваха да извадят затрупаните хора с голи ръце, тъй като тежка техника липсваше, а властите отсъстваха.
Спасителните операции в Банкок продължиха на мястото на срутването на 33-етажната сграда, където десетки хора остават в неизвестност или в капан. Сред тях има и работници от Мианмар. Американската геоложка служба прогнозира, че броят на жертвите в Мианмар може да надхвърли 10 000, а щетите да надминат годишния брутен вътрешен продукт.