Директорът на НАСА Бил Нелсън каза, че руското изпитване на противосателитна ракета може да застраши работата на Международната космическа станция (МКС). Коментарът му беше публикуван на сайта на американската космическа агенция.
"Подобно на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен съм възмутен от този безотговорен и дестабилизиращ акт", отбеляза Бил Нелсън.
Според него "немислимо, че Русия е застрашила не само американските астронавти, а и техните международни партньори на МКС, но и собствените си космонавти". Ръководителят на НАСА изрази мнение, че действията на Руската федерация "застрашават и китайската космическа станция и тайконавтите (екипажът) на борда".
Освен това Нелсън посочи, че астронавтите и космонавтите са били принудени да се заключват в космически кораби, прикачени към МКС за два часа, за да избегнат сблъсък с отломките на съветския спътник "Космос-1408", който според военните на Съединените щати е бил свален по време на теста. Той твърди, че "облак от отломки" лети в околностите на МКС на всеки 90 минути.
Космическото командване на САЩ съобщи, че Русия е свалила съветския спътник "Космос-1408" по време на изпитание на противосателитно оръжие. Това се посочва на сайта на командването.
Руската федерация на 15 ноември тествала противосателитна ракета, която "улучила руския спътник "Космос-1408" и създала поле от отломки в ниска околоземна орбита".
Космическото командване на САЩ определи действията на Кремъл като незачитане на безопасността в космоса. Създадените сателитни отломки представлявали заплаха за космическите кораби и мисии, принуждавайки ги да маневрират, за да избегнат сблъсъци.
Освен това американската армия заяви, че противосателитните системи, които Русия изгражда, ще усложнят използването на космоса от Съединените щати и техните съюзници, ще подкопаят стратегическата стабилност и ще представляват заплаха.
Според Би Би Си Космос-1408 е изстрелян през 1982 г. Този сателит е предназначен за електронно разузнаване и не работи от много години.
По-рано говорителят на Държавния департамент Нед Прайс нарече изпитанията на противосателитни оръжия, проведени от Русия, "безразсъдни". Според него резултатите от тестовете са хиляди орбитални отломки, "които сега заплашват интересите на всички страни", а също така увеличават рисковете за астронавтите и космонавтите, работещи на МКС.
Според данни от отворени източници повече от две хиляди изкуствени спътници са били в ниска орбита през лятото на 2021 г. Повече от сто от тях принадлежат на американската армия, около стотина на руските въоръжени сили и около 60 на китайската армия. Броят на военните спътници във Франция, Германия, Великобритания, Индия е под десет. Мисията на тези спътници е наблюдение, навигация и научни изследвания. Официално в космоса няма бойни космически кораби и оръжия.
graff-laskaris
на 16.11.2021 в 14:31:57 #6Буря в чаша вода .. Аман от глупости на търкалета.. Голяма работа че някой си пробвал ПВО то..
avedar52
на 16.11.2021 в 11:38:34 #5През октомври, по време на Общото събрание на ООН, Русия призова всички страни „да не създават, тестват или разгръщат космически оръжия от какъвто и да е вид за изпълнение на каквито и да било мисии, включително за противоракетна отбрана, като противосателитни оръжия, за използване срещу цели на Земята или във въздуха, а също и да ликвидира такива системи, които държавите вече имат”. Москва също прикани всички страни да се ангажират да не използват космически обекти за унищожаване на цели на Земята, във въздуха и космоса, „да не унищожават, повреждат, не нарушават нормалното функциониране и да не променят траекторията на полета на космически обекти на други държави ”, „да не се тества и да не се използва пилотиран космически кораб за военни цели, включително противосателитни.“ През април Русия предложи да се въведе международна забрана за разполагане на оръжия в космоса, като се използва космосът само „за конструктивни цели, в полза на цялото човечество“. По-специално, Москва предложи да започне преговори за създаване на „международен правно обвързващ инструмент, забраняващ разполагането на всякакви видове оръжия там, както и използването на сила или заплахата със сила“.
Danil-Gan4ev
на 16.11.2021 в 11:14:23 #4насич войнишките манерки взривяват сателити нещо по темата?
avedar52
на 16.11.2021 в 10:28:45 #3Кудкудяк, кудкудяк, днеска снесох, утре пак!
Danil-Gan4ev
на 16.11.2021 в 09:22:40 #2до дебилните русофили: Бе защо рашъните не направят Уловител на космически боклук, вместо да взривяват старите си сателити и да застрашават даже и своите космонавти?
Obektiven_29
на 16.11.2021 в 06:46:04 #1Съжалявам за САЩ, но освен да мрънкат, друга опция нямат.