Българското посолство в Северна Македония ще окаже съдействие по идентифицирането на четиримата загинали при самолетната катастрофа, както и за посрещане на техните близки.

Днес българският консул е присъствал на приемането на телата на загиналите в "Съдебна медицина" в Скопие. Очаква се идентифицирането да отнеме повече време. На мястото на инцидента не са открити документи, тъй като те вероятно са изгорели.

Във връзка с катастрофата посолството ни в Скопие е създало кризисен щаб.

Екипите в Македония са открили четири тела в разбилия се самолет
Обновена

Екипите в Македония са открили четири тела в разбилия се самолет

Предстои да бъде потвърдена самоличността на жертвите

Останките от разбилия се самолет, летял по маршрут Охрид-София, бяха локализирани вчера около 19.00 часа местно време в планината Якубица. Днес преди обяд македонски спасителни екипи успяха да стигнат до мястото на инцидента.

По неофициални данни самолетът е паднал от височина 4200 метра и се е разбил на надморска височина 2200 метра.

По информация от Ръководството на въздушното движение в Република Северна Македония самолетът е попаднал в силна турболенция и пилотът е изгубил контрол над полета.

Самолетът се разбил в труднодостъпна местност в Македония
Обновена

Самолетът се разбил в труднодостъпна местност в Македония

Македонските власти са отказали помощ от България

Припомняме, вчера следобед самолет с четиричленно българско семейство се разби в труднодостъпна местност в планината Якобица в Северна Македония. По непотвърдена информация жертвите са 49-годишен мъж, неговата съпруга и двете им деца - на 14 и 18 години. Мъжът е бил бизнесмен, който се е занимавал с чистота, сметоизвозване и разделно изхвърляне на отпадъци, а жена му е работела като адвокат. Загиналият е имал лиценз за пилотиране, като вероятно той е бил издаден от българските власти. 

Първият сигнал за инцидента бил получен на летището в Скопие. Пилотът докладвал за изключително силна турбуленция и ниска облачност. Малко след това обаче сигналът се загубил.

По-рано днес директорът на ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" Станимир Лешев обясни, че самолетът не е в българския регистър, тъй като е бил регистриран и поддържан Германия. По тази причина ще е необходимо да се направи връзка и с немските власти, за да се установи летателната годност на самолета

На днешното заседание на Министерския съвет премиерът Бойко Борисов заяви, че още от снощи страната ни е имала готовност да изпрати хеликоптер, който да се включи в спасителната операция.